more_horiz

Prof. Piotr Gliński: Krauze uważał, że pełni służbę

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:10
- Antoni Krauze był wybitnym artystą i reżyserem filmowym, ale także bardzo ciepłym, wspaniałym, pełnym pokory człowiekiem i bardzo odważnym obywatelem – wspominał w Polskim Radiu 24 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W środę w wieku 78 lat zmarł reżyser m.in. „Monidła" i „Smoleńska”.
Audio
Na zdjęciu archiwalnym z 28.11.2011 r. Antoni Krauze. Reżyser i scenarzysta zmarł 14.02.2018 r. w wieku 78 lat.
Na zdjęciu archiwalnym z 28.11.2011 r. Antoni Krauze. Reżyser i scenarzysta zmarł 14.02.2018 r. w wieku 78 lat. Foto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

- Antoni Krauze, o czym mało kto pamięta, już na przełomie lat 60. i 70. stworzył wspaniale filmy małego realizmu PRL-owskiego, fotografował rzeczywistość szarego komunizmu z pełną dozą sympatii dla szarych ludzi, którzy zamieszkiwali Polskę – zauważył prof. Piotr Gliński.

Przyjaciele wspominają zmarłego Antoniego Krauze

Dodał, że był to człowiek wyróżniający się także w swoim środowisku, osobny, szalenie kulturalny, delikatny, wrażliwy a jednocześnie twardy jeśli chodzi o wybory artystyczne, o wizję artystyczną.

- To wielka strata nie tylko dla kultury, ale dla Polski. Krauze był wierny swoim wartościom. Uważał, że pełni służbę, że ma obowiązek mówić o pewnych rzeczach jako artysta – wspominał wiceminister.

Jego zdaniem, śmierć Antoniego Krauze to „wyrzut sumienia dla polskiego środowiska artystycznego”. - Nie wszyscy potrafili zrozumieć jego postawę. To wyrzut sumienia dla tego środowiska, ponieważ okazało się ono nietolerancyjne i zaprzeczało swoją postawą deklarowanym wartościom, takim jak wolność twórcza, tolerancja – stwierdził minister kultury.

Dodał, że Krauze był „człowiekiem życzliwie odnoszącym się do innych, tolerancyjnym, rozumiejącym innych ludzi, odmienności, inne poglądy, a jednocześnie wiernym wartościom podstawowym dla wspólnoty politycznej, z której się wywodzi”.

- Jest rzeczą dla mnie niezrozumiałą, że pod koniec życia - w związku z tym, że realizował projekty artystyczne, które szły na przekór pewnym politycznym wyborom dużej części środowiska - był przez te środowiska tak traktowany. Ktoś się powinien za to wstydzić – podsumował prof. Gliński.

Pogrzeb reżysera będzie miał charakter państwowy. - Polska jest mu to winna – wyjasnil wicepremier.

Za swoją twórczość reżyser był wielokrotnie nagradzany. W 1981 roku otrzymał nagrodę specjalną jury na 8. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za film "Meta". W 1988 r. uhonorowano go specjalną nagrodą jury za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo.

11 listopada 2015 roku Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości w Belwederze z okazji Narodowego Święta Niepodległości odznaczył Antoniego Krauze Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".

Antoni Krauze - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów, twórca filmów krótkometrażowych i fabularnych wyreżyserował filmy takie jak "Monidło", "Meta", "Zaklęty dwór", "Party przy świecach", "Prognoza pogody", "Dziewczynka z Hotelu Excelsior", "Akwarium", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" i "Smoleńsk".

Więcej w całej rozmowie.

Z ministrem Piotrem Glińskim rozmawiała Dorota Piotrowska.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 15.02.18

Godzina emisji: 18:20

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem