Były dyplomata: Polska powinna walczyć o to, by KE się nie skompromitowała 

- Polsce powinno zależeć na tym, by Komisja Europejska się nie skompromitowała. Przegrany partner jest partnerem groźnym. Ktoś, kto odchodzi od stołu negocjacyjnego, od stołu konfrontacji sfrustrowany - będzie szukał rewanżu – powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog, były dyplomata dr Ryszard Żółtaniecki. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii Polska – Komisja Europejska dotyczącego praworządności i reformy sądownictwa w naszym kraju.  

2018-03-26, 11:37

Były dyplomata: Polska powinna walczyć o to, by KE się nie skompromitowała 
Dr Ryszard Żółtaniecki . Foto: PR24

Posłuchaj

26.03.18 Dr Ryszard Żółtaniecki o sporze Polska – Komisja Europejska.
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym tygodniu PiS złożyło w Sejmie projekty dotyczące nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym - Kompromis wymaga gotowości do pewnych zmian stanowisk z obu stron i my taką elastyczność wykazywaliśmy już i wykazujemy nie po raz pierwszy - powiedział minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Jak podkreślił dr Ryszard Żółtaniecki, w sporze Polska – Komisja Europejska, Polsce powinno zależeć na tym, Komisja Europejska się nie skompromitowała, gdyż „przegrany partner jest partnerem groźnym”.

- Jeżeli nie mamy sytuacji „wygrany – przegrany” to mamy sytuację „wygrany – wygrany”. To cała sztuka dyplomacji - by od stołu odeszli wszyscy względnie zadowoleni i usatysfakcjonowani. To sytuacja idealna, o którą w tej chwili walczymy – mówił gość.

Jego zdaniem, w konflikcie nie chodzi o praworządność. - Praworządność jest pewną abstrakcją. Praworządność oceniamy po czynach, po efektach tych czynów, a tych efektów nie ma. Są ruchy formalne, ustawy, o których jeszcze nie wiemy czy są groźne – mówił były dyplomata.

REKLAMA

W jego opinii, rozwiązania proponowane w Polsce są „bardzo zbliżone do wielu rozwiązań w państwach europejskich”. – Tu chodzi jednak przede wszystkim o toczącą się przez ostatnie kilkadziesiąt lat - zwłaszcza po rozszerzeniu Unii w 2004 roku - ukrytą debatę w Europie na temat kierunku, w jakim będzie zmierzała UE, w kierunku federacji czy konfederacji – tłumaczył dr Żółtaniecki.

- Polska w swojej polityce opowiedziała się za konfederacją, a to jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia interesów Berlina i Paryża, które optują za inną wersją – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Kościak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 26.03.18

Godzina emisji: 10:15

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej