X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eliminacja dzików pomoże w zwalczaniu ASF

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 17:04
Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomogą w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. - Jest to dla Polaków spory problem, bo my już mamy duży spadek hodowli trzody - komentował słowa ministra w Polskim Radiu 24 senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI "Solidarność", przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.
Audio
  • Senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI „S” o walce z ASF
Eliminacja dzików pomoże w zwalczaniu ASF
Eliminacja dzików pomoże w zwalczaniu ASFFoto: www.shutterstock.com

Minister Jan Krzysztof Ardanowski próbuje zachęcić myśliwych do współpracy przy zminimalizowaniu pogłowia dzików roznoszących wirusa ASF. - Choroba istnieje w środowisku dzika i przenosi się na trzodę, choć dla człowieka nie jest groźna i nie ma wpływu na zdrowie ludzi - podkreśla senator Jerzy Chróścikowski. - Gdyby było inaczej, wtedy bilibyśmy na alarm i robili wszystko, co jest możliwe. W tym przypadku walczymy z ASF. To są duże koszty dla państwa, bo musimy płacić odszkodowania rolnikom, stosować drogie zabezpieczenia. Idziemy w kierunku zatrzymania tego w Polsce, żeby nie przeszło na inne kraje, bo inaczej będzie to problem dla całej Unii Europejskiej - podkreślił.

Minister Ardanowski uważa, że bez udziału myśliwych, których jest w Polsce 120 tys., niemożliwe jest zminimalizowanie pogłowia dzików roznoszących wirusa ASF. - Mam nadzieję, że myśliwi kierują się poczuciem misji i obowiązku, który na nich spoczywa - mówił. - Jeżeli Polski Związek Łowiecki nie rozumie, że ma do wykonania działania, które dla Polski są niezbędne, jest to fragment polskiej racji stanu, to trzeba będzie podjąć bardziej radykalne działania, na przykład tworząc konkurencyjny związek łowiecki  – mówił stanowczo minister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Jest to poważny problem i wyzwanie dla nas wszystkich. Zmienialiśmy niedawno ustawę Prawo łowieckie, z tego tytułu zostały też zmienione władze w Polskim Związku Łowieckim. Spotkanie ministra Ardanowskiego z prezesem PZŁ ma doprowadzić do uzdrowienia tej sytuacji. Pytałem Głównego Lekarza Weterynarii dlaczego lekarz powiatowy wydaje decyzje o czasowym wstrzymaniu odstrzału dzików. Dziś jest trudno odstrzelić dzika, ze względu na to, że "siedzi w kukurydzy", jest go trudno znaleźć i mamy problem, jak do jesieni zmniejszyć populację tego gatunku. Stąd będą musiały zostać podjęte nadzwyczajne działania, bo choroba przeszła na południe, już przy Zamościu jest strefa żółta, ograniczająca przepływ (...). Organizujemy szkolenia dla rolników. Chcemy pokazać, jak bronić się przed tą chorobą i jak nie wpuszczać dzików do swoich gospodarstw - mówił senator.

Jerzy Chróścikowski podkreśla, że z powodu ASF maleje w Polsce hodowla trzody, co w konsekwencji ogranicza konsumentom dostęp do mięsa wieprzowego. - Jest to dla Polaków spory problem, bo my już mamy duży spadek hodowli trzody. Dzisiaj importujemy znaczne jej ilości, nie tylko samych "kotletów", ale też warchlaków. To jest kilka milionów sztuk - zaznaczył senator Jerzy Chróścikowski. - Przyjeżdżają z Niemiec, Danii i z innych regionów. Rolnicy boją się rozwijać i inwestować w chów prosiąt, ze względu na chorobę – dodał Gość PR24.

Jak skutecznie walczyć z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), dowiesz się z całego nagrania.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

PR24/dk

_______________________________

Data emisji: 13.07

Godzina emisji: 15.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska będzie domagać się pomocy od UE w związku z suszą

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 15:00
Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o wsparcie dla rolników w związku z suszą, jaka nawiedziła kraj - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. Minister rolnictwa Jan Ardanowski ma poruszyć ten temat na poniedziałkowych spotkaniach w Brukseli.
rozwiń zwiń