more_horiz

Od stycznia więcej rządowych pieniędzy na naukę. Co to oznacza dla szkół wyższych?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 16:33
W 2019 roku rząd przeznaczy na naukę i szkolnictwo wyższe 1,350 mld złotych. - Wzrost budżetu na naukę nie musi się koniecznie przełożyć na wzrost pieniędzy dla szkół wyższych, ponieważ w tym dziale funkcjonują także inne elementy związane z nauką - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Kisilowski, ekspert ds. zarządzania w szkolnictwie wyższym (Politechnika Warszawska). 
Audio
  • 28.09.18 Marek Kisilowski o finansowaniu nauki i szkolnictwa wyższego
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: michaeljung/Shutterstock

Poza kwotą 1,350 mld zł rząd wyemituje obligacje skarbu państwa w wysokości 3 mld złotych do podziału między uczelnie publiczne. Będzie to największy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w historii Polski po 1989 roku.

- Wzrost budżetu na naukę nie musi się koniecznie przełożyć na wzrost pieniędzy dla szkół wyższych, ponieważ w tym dziale funkcjonują także inne elementy związane z nauką, np. instytuty Polskiej Akademii Nauk czy instytuty badawcze. Poza tym w Sejmie leży projekt powołania Centralnego Instytutu Badawczego, który też będzie wymagał dużego dofinansowania. Cały czas nie wiemy, jakie rzeczywiste pieniądze pójdą na kształcenie, a jakie na rozwój nauki – skomentował w Polskim Radiu 24 Marek Kisilowski.

Jak objaśniał gość Polskiego Radia 24, minister Jarosław Gowin zmienił sposób finansowania szkół wyższych. – W tym zakresie, że to rektor będzie decydował o tym, na co przeznaczy przyznane pieniądze z budżetu. Przedtem były dotacje adresowane na pewną konkretną działalność, a teraz to będzie subwencja, a decyzję o jej podzieleniu ma podejmować rektor – podkreślił.

Dodał, że koncepcje wdrażane przez rząd w praktyce oznaczają powierzenie wielkich pieniędzy pojedynczym ludziom. – Nie mamy żadnej gwarancji, że te rozwiązania, które oni zaproponują, będą np. poprawiały jakość kształcenia. Bo uczelnia nie będzie oceniana już za działalność kształceniową tylko za naukową, więc może pieniądze będą szły bardziej na sferę badawczą – podsumował gość Polskiego Radia 24.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------------
Data emisji: 28.09.18

Godzina emisji: 14.37

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem