more_horiz

Anna Zalewska: rewolucja 4.0 wymaga zmiany spojrzenia na szkolnictwo zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 10:35
- Gospodarka rozwija się świetnie. Rewolucja 4.0 już stoi w naszych drzwiach. Ona wymusza zmianę spojrzenia na szkoły techniczne i branżowe - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem 24 Anna Zalewska, minister edukacji. W podrzeszowskiej Jasionce w dniach 15-16 listopada odbywa się "Kongres 590". 
Audio
  • 16.11.18 Kongres 590. Rozmowa z minister edukacji Anną Zalewską
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

"Kongres 590" to spotkania, debaty i panele dyskusyjne, w których biorą udział przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. Jak podkreślała w PR24 Anna Zalewska, współpraca na linii edukacja-biznes jest dziś koniecznością. - Gospodarka rozwija się świetnie. Rewolucja 4.0 już stoi w naszych drzwiach. Ona wymusza zmianę spojrzenia na szkoły techniczne i branżowe - wskazywała szefowa resortu edukacji, zauważając przy tym, że niedawno powstałe szkoły branżowe są odpowiedzią na potrzeby rynku.

Po raz pierwszy odbyło się to wszystko we współpracy z pracodawcami. Podstawy programowe będą tworzone wraz z pracodawcami, szkoła nie będzie odstawała od realnego świata - wskazywała minister, zwracając szczególną uwagę na konieczność inwestowania pracodawców w proces kształcenia przyszłych kadr. - Ponad 45 procent przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi znalezienia pracowników. Nie ma wykwalifikowanych kadr. Szkolnictwo techniczne i branżowe dotychczas było zbyt teoretyczne - mówiła gość PR24. 

Anna Zalewska oceniła, że wiele lat temu popełniono błąd, polegający na marginalizacji szkolnictwa technicznego i zawodowego. - Wówczas uznano, że na rynku pracy powinni być niemal wyłącznie absolwenci studiów wyższych, niekoniecznie technicznych - zauważyła minister edukacji. 

"Kongres 590" zakończy się w piątek. Jego nazwa nawiązuje do kodu kreskowego - "590" oznacza, że produkt powstał w Polsce i został wyprodukowany w polskiej firmie.

Więcej - m.in. również o podwyżkach dla nauczycieli - całej audycji. 

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emisji: 16.11.18

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji: nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 19:39
- Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnej edukacji - mówila minister edukacji Anna Zalewska podczas trwającego w Jasionce "Kongresu 590". 
rozwiń zwiń