X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sprawa KNF a kondycja polskiego rynku bankowego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 12:23
– Banki te są naprawdę niewielkimi spółkami. Dlatego nie sądzę, by ich sytuacja zachwiała perspektywami sektorowymi. Mamy do czynienia z aferą w wymiarze medialnym, o której dyskutujemy i emocjonujemy się nią – powiedział dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa o kondycji polskiego rynku bankowego w związku z zamieszaniem wokół Komisji Nadzoru Finansowego i spółek z grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego. Gościem Ryszarda Gromadzkiego był również Marek Król, publicysta Sieci. W rozmowie z Łukaszem Sobolewskim komentarz Marcina Roszkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
Audio
  • 21.11.18 dr Artur Bartoszewicz: „niepewność na rynku, dywagacje i spekulacje medialne mogą utopić gospodarkę i przewrócić dobrze funkcjonujący bank (…)”.
  • 21.11.18 Marek Król o sprawie KNF
  • 21.11.18 Komentarz dra Marcina Roszkowskiego, Instytut Jagielloński
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

W ostatnich dniach przestrzeń medialna zdominowana jest przez temat związany z nagraniem rozmowy Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa KNF, z Leszkiem Czarneckim oraz pogarszającej się kondycji banków, które wchodzą w skład grupy kapitałowej milionera. Eksperci zastanawiają się, jak te wydarzenia mogą wpłynąć na sytuację sektora finansowego w naszym kraju.

– Dla mnie przerażającą sytuacją byłoby to, gdyby np. PKO BP, PKO S.A., Santander lub Millenium Bank miały problemy, czyli najwięksi gracze w naszej przestrzeni finansowej. Podmioty, których właścicielem jest pan Czarnecki to „maluchy”, choć bardzo agresywne. Przyjmowały ostrą strategię, niszczącą rynek i bardzo chętnie używały toksycznych narzędzi – podkreślił Artur Bartoszewicz.

Ekonomista SGH zwrócił uwagę, że problemem dotyczącym funkcjonowania sfery ekonomicznej w naszym kraju jest to, ze odpowiednie instytucje nie potrafiły we właściwy sposób ukarać „rozbójników na rynku finansowo-bankowym”.

– To rola KNF, NBP, UOKiK oraz Ministerstwa Finansów. Polacy są okradani w wyniku różnych afer, a nic się z tym nie dzieje. Każda próba uderzenia w sektor bankowy objawia się totalną paniką. Państwo ma zapwenić gwarancję ochrony nie dla tego, który chce zrobić jakiś przekręt, tylko tego, który działa uczciwie. Sektor bankowy nie jest bezpieczny sam sobą, ale bezpieczeństwem klientów, którzy są przez niego obsługiwani – zaznaczył Bartoszewicz.

- Moim zdaniem to jeden z największych przekrętów bankowych, przykrywający nawet aferę Amber Gold. Jako zwykły redaktor, od paru lat słyszę, żeby omijać szerokim łukiem banki, których dotyczy ta afera. Jako obywatel, jestem oburzony też tym, że jeśli bank bankrutuje, to podatnicy go ratują dofinansowaniem z NBP. To moim zdaniem narusza konstytucję. Kiedy zwykła firma upada, nikt nie daje bankrutowi pieniędzy - powiedział Marek Król. 

Marcin Roszkowski  odniósł się do propozycji zwołania komisji śledczej podnoszonych przez polityków opozycji. - Prawo i Sprawiedliwość ma tutaj trochę racji, komisje śledcze powinny się zbierać, kiedy jakiś problem nabrzmiał i nie został skutecznie rozwiązany a państwo zawiodło. Tutaj natomiast, po kilkudziesięciu godzinach już dużo więcej wiemy, zaś dymisja szefa KNF była niemal natychmiastowa. Ta sprawa jest istotna na wielu poziomach. Zachowanie Marka Chrzanowskiego było kompletnie niewłaściwe, to co jest materiałach jest skandaliczne. Jednocześnie banki Leszka Czarneckiego od jakiegoś czasu mają problemy. Jeszcze innym zagadnieniem jest gra tocząca się wokół tych problemów, która z jednej strony miała jak rozumiem uzdrowić sytuację ale jeśli po stronie pana Czarnieckiego pojawia się teraz Roman Giertych to nie jest przypadkowe – zauważył gość audycji.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 10.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Termin publikacji artykułu na temat szefa KNF nieprzypadkowy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 12:11
– Jeżeli rozpatrywać sprawę publikacji przez pryzmat sukcesu rządu, jakim był warszawski marsz z okazji Święta Niepodległości, to termin ujawnienia sprawy ewentualnej propozycji korupcyjnej szefa KNF nie musi być przypadkowy – ocenił prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W audycji rozmowa na temat artykułu prasowego o Marku Chrzanowskim i Leszku Czarneckim, jednym z najbogatszych Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera KNF. Czy państwo działa dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 12:36
Czy będzie sejmowa komisja śledczą ds. zbadania afery wokół KNF? Jak zapobiegać systemowym problemom? Na te pytania próbowali odpowiedzieć na antenie Polskiego Radia 24 działacze młodzieżowych struktur politycznych. Gośćmi byli: Nathan Organ (Forum Młodych PiS), Nikodem Kacprzak (Młodzi Demokraci PO), Maciej Skrzynecki (Młodzi Nowocześni), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie).
rozwiń zwiń