Cyberbezpieczeństwo. Polska przystąpiła do projektu

2018-11-24, 18:30

Cyberbezpieczeństwo. Polska przystąpiła do projektu
Mariusz Błaszczak. Foto: Twitter/MON

W sobotę zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw bałtyckich na Litwie. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Wilnie deklarację o przystąpieniu do programu "Cyber Rapid Response Teams” w ramach PESCO. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Posłuchaj

24.11.18 Gość PR24: Justyna Gotkowska
+
Dodaj do playlisty

W sobotę zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw bałtyckich na Litwie. Brał w nim udział minister Mariusz Błaszczak. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia wschodniej flanki NATO i obecności wojsk amerykańskich w Polsce, które wzmacniają zdolności obronne całej wschodniej flanki NATO.

Ministrowie obrony Polski i Litwy - Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis - rozmawiali w Wilnie o pogłębieniu współpracy w dziedzinie obronności i o wspólnym zaangażowaniu w ramach wschodniej flanki NATO.

Polska przystąpiła do programu współpracy krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony cybernetycznej. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał deklarację o przystąpieniu do programu "Cyber Rapid Response Teams” w ramach PESCO.

Minister obrony Polski w Wilnie rozmawiał też z ministrami obrony Łotwy i Estonii. Podkreślił, że ministrowie państw bałtyckich popierają dążenie Polski do zapewnienia stałej obecności żołnierzy USA. - Popierają ten projekt, bo zwiększa on bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale także Litwy, Łotwy i Estonii - powiedział.

Rozmowy dotyczyły także cyberbezpieczeństwa. - To jest nowy obszar, w którym zarówno Unia Europejska jak i NATO zaczynają dopiero działać. W obu organizacjach rozpoczynane są projekty współpracy państw członkowskich. W UE funkcjonują takie dwa, a w jednym z nich państwem wiodącym jest Litwa. Minister Błaszczak w trakcie swojej wizyty w Wilnie podpisał dokument dotyczący przystąpienia Polski do tego projektu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska.

- Projekt zakłada współpracę zespołów szybkiego reagowania na cyberincydenty, wymianę informacji oraz pomoc w przypadku ataków cybernetycznych. W Polsce, w kwestii cyberbezpieczeństwa planowane jest utworzenie jednostek zajmujących się nim w ramach Wojska Polskiego. To trend, który widzimy w większości krajów NATO-wskich – dodała rozmówczyni PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Drozda.

Polskie Radio 24/bartos/PAP/IAR

--------------------------

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 17.37

Polecane

Wróć do strony głównej