List ambasador USA Georgette Mosbacher. Dyplomatyczne faux pas?

- Mam wrażenie, że pani Georgette Mosbacher pomyliła swoje kompetencje - ocenił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy". Ambasador USA w Polsce miała wysłać do premiera Mateusza Morawieckiego list odnoszący się do materiału TVN o środowiskach neonazistowskich w Polsce i śledztwa, które toczy się w tej sprawie. Na naszej antenie również komentarz prof. Henryka Domańskiego, socjologa. 

2018-11-27, 12:18

List ambasador USA Georgette Mosbacher. Dyplomatyczne faux pas?

Posłuchaj

27.11.18 Prof. Henryk Domański i Wojciech Wybranowski o liście ambasador USA do premiera Mateusza Morawieckiego
+
Dodaj do playlisty

Jak dowiedział się tygodnik "Do Rzeczy", ambasador USA przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list komentujący polskie śledztwo ws. śledztwa dotyczącego środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat. Georgette Mosbacher miała napisać w liście, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować - wypowiadanych publicznie przez polskich polityków - krytycznych słów pod adresem dziennikarzy stacji TVN, którzy zrealizowali materiał o funkcjonowaniu domniemanego nazistowskiego środowiska w Polsce.

- Mam wrażenie, że pani ambasador Mosbacher pomyliła swoje kompetencje. Jakby zapomniała, że Polska nie jest republiką bananową, a od wielu lat demokratycznym krajem - komentował w PR24 Wojciech Wybranowski. - Pojawiły się komentarze, że to poważny kryzys w stosunkach polsko-amerykańskich. Sam mam wrażenie, że jest to raczej prywatne stanowisko pani Mosbacher. W tym liście wystąpiła bardziej w roli interesów swojego znajomego, udziałowca firmy będącej właścicielem TVN - dodawał. 

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego, w interesie Warszawy jest jak najszybsze zamknięcie sprawy listu ambasador Mosbacher. - Polsce raczej nie zależy na tym, by była znowu postrzegana w kontekście konfliktu, jako kraj, który się ze wszystkimi kłóci. A taka narracja mogłaby zostać narzucona - oceniał ekspert, uznając całą sprawę za "drobny kryzys". - Z tego listu prawdopodobnie nie wynika, że było to jakieś żądanie. To mogła być sugestia. Najlepszą strategią władz Polski będzie odczekanie, tak by napięcie zmalało - pointował gość PR24.

Od 2017 roku właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery Communications.

REKLAMA

Więcej komentarzy w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Ryszard Gromadzki

Polskie Radio 24/PAP/zz

-----------------------------

REKLAMA

Data emisji: 27.11.18 

Godzina emisji: 11.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej