Kamil Zajączkowski: budżet Unii Europejskiej nie powinien być związany z praworządnością

2018-11-30, 14:16

Kamil Zajączkowski: budżet Unii Europejskiej nie powinien być związany z praworządnością
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.Foto: Pixabay

- Propozycja jest mało konkretna. Samo powiązanie zupełnie innych polityk, czyli praworządności i budżetu jest trudne do wyobrażenia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

30.11.18 Ekspert: trudno łączyć budżet UE z kwestią praworządności
+
Dodaj do playlisty

Ekspert podkreślił, że państwa członkowskie nie zdecydują się na wprowadzenie zmian. - To pomysły ogólnikowe. Zapewne zakończy się to sporem politycznym i prawnym. Trudno założyć, że wszystkie kraje Unii Europejskiej zgodzą się na tę inicjatywę. Czas i miejsce przedstawienia propozycji przez Komisję Europejską nie był przypadkowy - zauważył Kamil Zajączkowski.

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że nie widzi w tej chwili pola do osiągnięcia w tej sprawie konsensusu. Trzeba pamiętać o tym, że należałoby zapewnić odpowiednią ścieżkę odwoławczą od decyzji. Należy tez zapytać, w jaki sposób Komisja Europejska wyobraża sobie działania względem kraju, który naruszy reguły. To temat bardzo kontrowersyjny - wyjaśnił ekspert z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Prawnicy Rady Unii Europejskiej krytykują pomysł Komisji Europejskiej dotyczący powiązania wypłaty funduszy z praworządnością. Propozycję w tej sprawie Brukseli przedstawiła w maju, przy okazji publikacji projektu unijnego budżetu po 2020 roku.

Prawnicy, wytykając słabości w projekcie Komisji, napisali że do pilnowania praworządności w państwach członkowskich służy artykuł 7 unijnego traktatu, a nie budżet. Zakwestionowali też tłumaczenie Brukseli, że bez niezawisłego sądownictwa trudno uchronić unijne fundusze przed korupcją. Prawnicy z unijnej Rady domagają się doprecyzowania kryteriów i przypadków naruszeń rządów prawa. Według nich występowanie ryzyka dla budżetu musi być oparte na konkretnych kryteriach i standardach. W przeciwnym razie decyzja o wstrzymaniu wypłaty funduszy będzie uznaniowa. Prawnicy argumentują też, że nie wszystkie braki w kwestii praworządności mogą mieć potencjalny wpływ na wykorzystanie unijnych funduszy.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/ras

____________________ 

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 13:35

Polecane

Wróć do strony głównej