more_horiz

COP24. Czy można pogodzić ochronę środowiska z rozwojem gospodarczym?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 13:48
- Brutalna, rygorystyczna polityka ograniczenia emisji to nie tylko ograniczenie rozwoju gospodarczego, ale i cywilizacyjnego wielu państw - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu "BiznesAlert". 
Audio
  • 4.12.18 COP24. Czy da się pogodzić ochronę środowiska z rozwojem gospodarczym? Komentarz Teresy Wójcik (BiznesAlert.pl)
Premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu COP24
Premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu COP24Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Człowiek, technologia i natura - to zdaniem Mateusza Morawieckiego trzy klucze do ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Szef rządu podczas szczytu COP24 w Katowicach podkreślił, że redukcja emisji jest zobowiązaniem szczególnie dla największych państw. Premier przypomniał, że poszczególne państwa nie mogą czuć się dyskryminowane. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że inne są historie rządów europejskich czy potęg gospodarczych oraz państw afrykańskich, azjatyckich czy nawet krajów Europy Wschodniej. Dlatego zdaniem Mateusza Morawieckiego, w polityce klimatycznej trzeba brać pod uwagę historię danego kraju. Premier dodał, że ograniczenie emisji szkodliwych substancji musi być powiązane z rozwojem gospodarczym.

- To punkt wyjścia do dwutygodniowych obrad. Pytanie, w którym kierunku pójdzie porozumienie. To nadal jest niewiadoma - oceniała na naszej antenie Teresa Wójcik. - Wydaje się, że kierunek, który milcząco został zaakceptowany, to polityka ochrony środowiska i walka z globalnym ocieplaniem, przy jednoczesnym braku rezygnacji z rozwoju gospodarczego - wskazywała ekspertka. 

Jak zauważyła gość PR24, "brutalna, rygorystyczna polityka ograniczenia emisji to ograniczenie rozwoju nie tylko rozwoju, ale i cywilizacyjnego wielu państw". Teresa Wójcik podała przy tym wątpliwość, czy interesy wszystkich państw można pogodzić w kontekście ograniczania emisji. - Patrzę z pewnym niepokojem na tę sprawę. Polska koncepcja jest pozytywna, ale nie wiem czy zostanie zaakceptowana - powiedziała komentatorka. W opinii Wójcik, konflikt interesów może grozić patem i brakiem porozumienia bądź pozornym konsensusem. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski. 

Polskie Radio 24/IAR/zz

-----------------------------

Data emisji: 4.12.18 

Godzina emisji: 13.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Zbigniew Karaczun: człowiek jest odpowiedzialny za zmiany klimatu i ekstrema pogodowe

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 22:01
- Już teraz widać gołym okiem, że zmiany klimatu, katastrofa klimatyczna to nie przyszłość, nie bardzo daleki scenariusz, ale coś, co już dzisiaj nas dotyczy – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Karaczun. Ekspert Koalicji Klimatycznej odniósł się do szczytu COP24 w Katowicach  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: transformacja energetyczna w Polsce postępuje w sposób zachowawczy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:03
- Nie można programem zalesiania, wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery, zastępować działań zmierzających do transformacji energetycznej - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas. Premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP24 powiedział, że "Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia". 
rozwiń zwiń