X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Pietryga: Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 15:11
- Nie mam wątpliwości, że prezydent Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Pietryga, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Do tematu odniósł się również Krzysztof Wołodźko, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".
Audio
  • 17.12.18 Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) o nowelizacji ustawy o SN
  • 17.12.18 Krzysztof Wołodźko (GPC) o planowanym na dziś podpisie Andrzeja Dudy do ustawy o SN
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Adam Warżawa

"W poniedziałek będzie rozstrzygnięcie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, będzie też komunikat Kancelarii Prezydenta w tej sprawie" - powiedział w poniedziałek rano wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha. - "Dzisiaj będziemy mieli ten komunikat, jeszcze odrobina cierpliwości - zaznaczył Mucha w Polskim Radiu 24. Jak dodał jest "w gotowości do komentowania i wypowiadania się w tej sprawie", ale dopiero po ogłoszeniu decyzji.

- Andrzej Duda być może chce wysłać sygnał, który pokaże, że jest samodzielny i prowadzi własną odrębną politykę od partii rządzącej. Nie sądzę jednak, żeby prezydent nie zgadzał się z wprowadzonymi przez Sejm zmianami. One naprawiają to, co nam wytknął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - zaznaczył Tomasz Pietryga. Publicysta ocenił, że "Andrzej Duda nie ma w tej sprawie wyboru, ponieważ Polska musi honorować prawo europejskie".

Gość programu stwierdził, że dzięki temu "wygasa spór na linii Polska-Unia Europejska". - Nowelizacja ustawy wypełnia żądania Komisji Europejskiej i innych instytucji wspólnoty - dodał Tomasz Pietryga.

- Sądzę, że Andrzej Duda podpiszę nowelizację ustawy. Rozstrzygnięcie tej sprawy wydaje się być przesądzone - powiedział Krzysztof Wołodźko. Publicysta ocenił, że "zwłoka prezydenta może mieć związek z prowadzonymi rozmowami na szczeblu dyplomatycznym". - Możliwe, że rząd musiał zagrać na czas w negocjacjach z unijnym partnerem - dodał.

Krzysztof Wołodźko stwierdził, "że nie od dziś wizerunkowym problemem prezydenta jest kwestia niezależności od partii rządzącej". - Dla jednych jest tym, który podpisuje wszystko zgodnie z życzeniem PiS, a dla zwolenników formacji sprawującej władze jest zbyt wstrzemięźliwy - zauważył gość programu.

Zgodnie z konstytucją prezydent w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia mu ustawy może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Jak wskazuje Kancelaria Prezydenta głowa państwa ma czas na podjęcie decyzji w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do poniedziałku, 17 grudnia. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 21 listopada, a 23 listopada zaakceptował ją Senat. Nowelizacja dotyczy ustawy o SN z grudnia 2017 r. zakłada m.in., że sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zgodnie z ustawą z grudnia 2017 r., przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r., czyli w momencie wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/jp

--------------------------------

Data emisji: 17.12.17

Godzina emisji: 14.37

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Pietryga: wojna z Warszawą punktem politycznej bytności Timmermansa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:07
- W obecnej sytuacji skarga Komisji Europejskiej nie ma podstaw prawnych. Nowelizacja ustawy wyprostowała sporne kwestie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Pietryga, dziennikarz "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frans Timmermans nadal będzie zajmował się sprawą praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 14:45
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans odpiera zarzuty braku obiektywizmu i konfliktu interesów w związku z udziałem w kampanii przed majowymi wyborami do Europarlamentu. Zapowiada, że nadal będzie się zajmował sprawą praworządności w Polsce i nie wycofa skargi za ustawę o Sądzie Najwyższym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: narracja o Polexicie to straszenie Polaków PiS-em

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 08:21
- Są tacy politycy europejscy, którzy na rzekomym sporze wokół praworządności, to nie dotyczy tylko Polski (...), próbują budować swoją pozycję polityczną - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP. 
rozwiń zwiń