X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojciech Jakóbik o Nord Stream 2: potrzebna jest rewizja europejskiej dyrektywy gazowej

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 15:31
- Na razie można skutecznie blokować i opóźniać Nord Stream 2. Nie widać jednak narzędzia, które pozwoliłoby ostatecznie powstrzymać budowę gazociągu. Już ponad 500 km rur leży na dnie Bałtyku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Audio
  • 04.02.19 Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl) o Nord Stream 2
Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell zażądał od niemieckiego rządu wstrzymania wsparcia budowy gazociągu Nord Stream 2.
Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell zażądał od niemieckiego rządu wstrzymania wsparcia budowy gazociągu "Nord Stream 2". Foto: shutterstock, Lisic

Rumunia, zgodnie z obietnicą, przyspiesza prace nad przepisami, które mogą utrudnić powstanie Nord Stream 2. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że władze w Bukareszcie, które w tym półroczu sprawują przewodnictwo w Unii Europejskiej, wpisały dyskusję nad nowelizacją dyrektywy gazowej do spotkania ambasadorów pod koniec tygodnia. Wtedy dowiemy się, czy większość krajów jest za zmianami. Chodzi o nowelizację dyrektywy, która ma zagwarantować, że wszystkie gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terytorium Wspólnoty, będą objęte unijnym pakietem energetycznym.

Czytaj więcej
nord stream free 1200 ilustr1.jpg
Polskie Radio: Rumunia, tak jak obiecała, przyspiesza ws. Nord Stream 2, rozstrzygnięcie w tym tygodniu

- Nord Stream 2 może powstawać bez kontroli europejskiej, ponieważ przy tego typu projektach mamy do czynienia z luką prawną. Gazociąg powstaje przez pewien kruczek, wykorzystany przez rosyjski Gazprom - stwierdził Wojciech Jakóbik. Redaktor naczelny BiznesAlert.pl. zauważył jednak, że obecny status negocjacyjny jest i tak dużym sukcesem przeciwników Nord Stream 2. - Opóźnianie budowy gazociągu jest grą o kształt rynku energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej. Im później powstanie Nord Stram 2, tym więcej będzie czasu na promocję alternatyw, które są finansowo wspierane przez Komisję Europejską - dodał.

Gość programu informował, że nasycenie gazem z Nord Stream 2 może skutkować podwyżką cen energii. - Europa Środkowo-Wschodnia będzie miała za dużo rosyjskiego surowca. Będzie jeden dostawca, który nie dopuści żadnych alternatyw - zaznaczył ekspert. Redaktor naczelny BiznesAlert.pl podkreślił, że "Gazprom stanie się monopolistą". - Wszystko to będzie zgodne z literą prawa, która może zawieść. Potrzebna jest rewizja dyrektywy gazowej, która usunie prawne niedoskonałości - ocenił Wojciech Jakóbik.

Przeciwnicy Nord Stream 2 obawiają się, że lobbing i presja ze strony Niemiec spowoduje złagodzenie zapisów, co pozwoli na wyłączenie tego gazociągu ze znowelizowanej dyrektywy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

PR24/IAR/jp

____________________ 

Data emisji: 04.02.2019

Godzina emisji: 14:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na początku lutego decyzja Unii Europejskiej ws. przyjęcia przepisów o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 16:36
Na początku lutego okaże się, czy Unia Europejska zdecyduje się utrudnić powstanie Nord Stream 2. Chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej, która ma zagwarantować, że wszystkie gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terytorium Unii, będą objęte unijnym pakietem energetycznym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski: najważniejszym agentem wpływu Rosji w Europie jest Gerhard Schröder

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 11:05
W tym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Czego można się spodziewać w nowej kadencji? Jakie są zagrożenia dla Unii Europejskiej i Polski? Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.
rozwiń zwiń