X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 12:45
Wielki Post to czas przygotowania do świąt Wielkiej Nocy, w których przeżywamy tajemnicę przejścia Jezusa ze śmierci do życia. - W Wielkim Poście możemy zyskać wieczne dobra – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Kacper Malicki, wikariusz parafii św. Józefa w Ursusie.
Audio
Posypywanie głów popiołem, podczas porannej mszy świętej w parafii św. Judy Tadeusza w Dorohuczy 06.03.2019.
Posypywanie głów popiołem, podczas porannej mszy świętej w parafii św. Judy Tadeusza w Dorohuczy 06.03.2019.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

W Kościele katolickim rozpoczyna się trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. To nawiązanie do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. Wielki Post rozpoczyna Środa Popielcowa. Tego dnia podczas mszy św. sprawowanych we wszystkich kościołach odbywa się obrzęd posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty. Popiół jest symbolem umartwienia i nawrócenia.

Ks. Kacper Malicki podkreślał, że Kościół zaprasza do modlitwy wspólnotowej. - Jest to szczególnie istotne dla tych, którym trudno zacząć. Jeśli do modlitwy przystępujemy świadomi swoich grzechów i oczekując przebaczenia, możemy być spokojni, że duch Święty nam pomoże – zaznaczył.

Wikariusz przypomniał, że poprzez post możemy na nowo odkryć szacunek do własnego ciała. - Nie należy mylić szacunku do ciała z jego kultem i hedonizmem. Istotą postu jest wstrzemięźliwość, ograniczenie. Dotyczy nie tylko jedzenia, ale też innych pokus – stwierdził.

Gość audycji wspomniał także o istocie jałmużny postnej. - Poprzez darowanie pewnej ilości pieniędzy otrzymujemy dary duchowe. Zyskujemy błogosławieństwo obdarowanych, odpokutowanie grzechów, ale i leczymy się z obsesji posiadania i gromadzenia dóbr materialnych – mówił ks. Malicki.


Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 06.03.2019

Godzina emisji: 11:50

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O. Stanisław Tasiemski: święta Bożego Narodzenia to okazja do pomyślenia o naszym człowieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 09:55
- Bóg stał się człowiekiem, wkroczył w ludzką historię, mówimy o tym, zgodnie z tradycją, ze jest to nowa era, rozpoczyna się zbawienie człowieka – mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski – dominikanin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: chcemy, żeby Kościół był zawsze bezpiecznym miejscem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 12:00
W Watykanie zakończyło się spotkanie z udziałem przewodniczących ponad stu episkopatów poświęcone walce z pedofilią w Kościele. - Trzeba powiedzieć jasno: powszechność tej plagi, potwierdzając jej powagę w naszych społeczeństwach, nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła"- oświadczył Franciszek. Ustalenia i znaczenie szczytu omówił w Polskim Radiu 24 publicysta religijny Tomasz Terlikowski.
rozwiń zwiń