Ekspert: przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat
- Nasza polska krew jest żywa na ziemi węgierskiej. To jest rzecz niesamowita - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Szczerba (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka). Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przypadający 23 marca, upamiętnia braterstwo obu krajów.
2019-03-22, 11:20
Posłuchaj
23 marca przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Został on ustanowiony przez polski Sejm i parlament Węgier. Obchody święta organizowane są od 2007 roku, naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. W tym roku odbędą się w Kielcach.
Krzysztof Szczerba mówił o tym, w jaki sposób realizuje się postulaty przyjaźni Polski i Węgier. Jak powiedział, "dla młodzieży został stworzony instytut, który ma poszerzać współpracę". - Ci młodzi ludzie są cały czas zachwyceni Polską, a Polacy wciąż jeżdżą na Węgry. W tym roku zaczęła się organizacja kursów języka polskiego - mówił.
Przedstawiciel Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka mówił też o historycznych związkach obu krajów. - Ta przyjaźń trwa nie dziesiątki, nie setki, ale można powiedzieć, że już ponad 1000 lat. To jest niesamowite, jeśli patrzymy na świat, jest to rzeczą niewyobrażalną - powiedział. Krzysztof Szczerba wskazał, że te relacje bardzo rzadko w historii były złe, za to można wymienić wiele przykładów współpracy. Wymienił też wspólnych bohaterów obu narodów, takich jak Józef Bem.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/bartos
---------------------------
Data emisji: 22.03.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 10.35
REKLAMA