X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Andrzej Gil: uczniowie stali się politycznymi zakładnikami strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:00
- W tym momencie sprawa nauczycieli oderwała się od podstawy. Mniej mówimy o reformie oświaty i zarobkach, a coraz więcej jest w tym wszystkim czystej kalkulacji politycznej, której zakładnikami stali się uczniowie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL. Trwający strajk pracowników oświaty komentowali również eksperci i publicyści: dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica) oraz Karol Gac ("Do Rzeczy").
Audio
  • 15.04.19 Prof. Andrzej Gil (KUL) o strajku nauczycieli
  • 15.04.19 Karol Gac (Do Rzeczy) o negocjacjach na linii rząd-nauczyciele
  • 15.04.19 Dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica) o wynagrodzeniach pracowników oświaty
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem bez jakichkolwiek zakłóceń - powiedziała minister Anna Zalewska. Szefowa MEN poinformowała, że 15 kwietnia do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 377 tys. uczniów w prawie 13 tys. szkół. - Chcemy pogratulować uczniom pierwszego dnia i podziękować dyrektorom, nauczycielom, którzy są przy swoich uczniach - mówiła Anna Zalewska. Podziękowała także wolontariuszom, kuratorom i wojewodom.

Czytaj więcej
8klasa 1200.jpg
Minister edukacji: egzaminy ósmoklasisty bez zakłóceń

- Za oświatowymi związkami zawodowymi stoi pewne przesłanie polityczne, dlatego mogą one dążyć do niezawierania porozumienia z rządem. Chcą skomplikować życie ludziom, ponieważ w maju są matury i wybory do Parlamentu Europejskiego - zauważył prof. Andrzej Gil. Politolog podkreślił, że kluczową sprawą będą zbliżające się egzaminy dojrzałości. - Maturzyści i ich rodzice są najbardziej pokrzywdzeni sytuacją wokół strajku nauczycieli, a przeprowadzenie egzaminu maturalnego w warunkach polowych jest po prostu niemożliwe - dodał.

Karol Gac stwierdził zaś, że wraz z kolejnymi przeprowadzanymi egzaminami rośnie pozycja negocjacyjna strony rządowej. - Już w tamtym tygodniu po udanych egzaminach gimnazjalnych kierownictwu ZNP wyraźnie puściły nerwy. Świadczy o tym wypowiedź Sławomira Broniarza o pedofilach z uprawnieniami pedagogicznymi. Oświatowe związki chwytają się ostatniej deski ratunku, czyli kwestii matur i klasyfikacji uczniów - ocenił publicysta. Gość programu zaznaczył również, że jeżeli matury zostaną przeprowadzone, to ZNP będzie musiało poszukać pomysłu na to, jak wycofać się ze strajku. - Problemem będzie jednak wyjście z tego z twarzą - komentował.

- Źródłem problemów negocjacyjnych ZNP było wpakowanie się w zaporowe żądania płacowe, które nadal są podtrzymywane. W tej chwili jednak panem sytuacji jest już rząd - powiedział dr Dawid Piekarz. Gość programu podkreślił, że przeprowadzenie egzaminów sprawiło, iż przedstawiciele władz nie stoją pod ścianą. - W interesie rządu jest teraz rozprowadzanie planowanych podwyżek wynagrodzeń nauczycieli w czasie - zauważył politolog.

Zarobki nauczycieli w ciągu 20 ostatnich lat Zarobki nauczycieli w ciągu 20 ostatnich lat

8 kwietnia rozpoczął się ogólnokrajowy strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Mimo to sprawnie przeprowadzono egzamin gimnazjalny, ale szef ZNP twierdzi, że zagrożone mogą być matury. Minister edukacji narodowej nie wyobraża sobie jednak, że brak rad klasyfikacyjnych uniemożliwi uczniom przystąpienie do matury.

Czytaj więcej
Sebastian Kaleta _1200.jpg
Sebastian Kaleta o strajku nauczycieli: niepojęte, że zostawili uczniów w najważniejszym momencie, czyli w czasie egzaminów

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 10.33, 11.09, 11.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes ZNP Sławomir Broniarz: matury są zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 12:58
Odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej o to, czy w związku ze strajkiem "matury są zagrożone", Sławomir Broniarz odpowiedział: "moim zdaniem, tak". Poinformował też, że ZNP chce wystąpić do prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Gil: strajk zburzył pozytywny wizerunek nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:49
- Początkowo sympatyzowałem z ruchem nauczycieli. Wydawało mi się, że znam ich sytuację z autopsji. Im dłużej jednak strajk trwa, tym mniej popieram formę ich protestu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier do nauczycieli: apeluję o zawieszenie protestu na okres Wielkiego Tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 06:01
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do strajkujących nauczycieli, by na okres Wielkiego Tygodnia zawiesili swój protest. Poprosił również o to, by rozpoczynające się w poniedziałek egzaminy ósmoklasisty przebiegły bez zakłóceń.
rozwiń zwiń