X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Łukasz Jasina: poparcie dla Zełenskiego pokazuje, że w ostatnich latach na Ukrainie nie nastąpiły odpowiednie zmiany

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 16:16
- Musiałby zdarzyć się cud, by Wołodymyr Zełenski został wybrany na prezydenta Ukrainy. Cuda jednak się zdarzają. Taki wybór będzie oznaczał totalną zmianę ekipy rządzącej - ocenił dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W najbliższą niedzielę Ukraińcy zagłosują w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Audio
  • 18.04.19 Dr Łukasz Jasina: Ukraińcy chcą normalnego państwa.
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr ZełenskiFoto: EPA/STEPAN FRANKO

W ostatecznym wyścigu o fotel prezydenta Ukrainy wezmą udział obecnie sprawujący urząd Petro Poroszenko i komik Wołodymyr Zełenski, który w przedwyborczych sondażach zdecydowanie wyprzedza swojego kontrkandydata. Uzyskuje w nich o 40 proc. więcej głosów.

- Prezydentem może zostać człowiek relatywnie nieprzygotowany do tej funkcji, o którego większości poglądów nie mamy zielonego pojęcia. Wysokie poparcie dla Zełenskiego jest dowodem tego, że na Ukrainie przez ostatnie pięć lat coś się nie sprawdziło, nie nastąpiły odpowiednie reformy. Tegoroczne wybory opierają się całkowicie na emocji sprzeciwu połączonej z wiarą w to, co kreują media. Ukraińcy potrzebują szerszej zmiany. Widzą miliony rodaków wyjeżdżających na Zachód i brak zmniejszenia oligarchizacji kraju - dodał dr Łukasz Jasina.     

Według sondażu przeprowadzonego przez socjologiczną grupę "Rejtynh" Wołodymyr Zełenski uzyskuje niemal 60 proc. głosów wśród wyborców, którzy mają zamiar głosować. Petro Poroszenko zaś nieco ponad 20 proc. 1/5 Ukraińców wciąż waha się, na kogo oddać swój głos. To już drugi w tym tygodniu sondaż i drugi wskazujący na niemal trzykrotną przewagę Wołodymyra Zełenskiego.

- Za rządów Poroszenki przyszły podwyżki, nie poprawiła się też jakość usług komunalnych. Obywatele to dostrzegają, widzą prezydenta jeżdżącego do Angeli Merkel i na front w Donbasie, ale nie zauważają w nim człowieka rozumiejącego ich potrzeby. Zełenski potrafił przynajmniej pokazać ludziom, że nie jest z klasy politycznej, jak Tymiński w Polsce w 1990 roku. Jeżeli jednak "przegnie" w swojej polityce, po ewentualnym zwycięstwie, to jego wyborcy mogą obrócić się przeciwko niemu - wskazał ekspert.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się na Ukrainie 31 marca. Zełenski zajął wówczas pierwsze miejsce, uzyskując 30,2 proc. poparcia. Na Poroszenkę zagłosowało niemal 16 proc. uprawnionych.

IAR/Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 14.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wołodymyr Zełenski. Najdziwniejszy kandydat na prezydenta w historii ukraińskiej polityki?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 18:52
Przez jednych określane jako najważniejsze od 1991 roku, przez innych jako najdziwniejsze w historii kraju. W niedzielę na Ukrainie odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. – Opowiadam się za drugim stwierdzeniem, przede wszystkim na to, kto jest na czele sondaży i w jaki sposób prowadzi swoją kampanię – powiedział Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Szymon Kardaś: w społeczeństwie ukraińskim jest potrzeba zmiany

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 20:35
- Petro Poroszenko walczy o przetrwanie. Wydawało się, że warunki Zełeńskiego były zaporowe, że zostały postawione, właśnie po to, żeby do debaty nie doprowadzić. Zgoda Poroszenki jest świadectwem jego olbrzymiej determinacji – mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie na Ukrainie. 72 proc. zdecydowanych popiera Zełenskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 14:17
Przed wyznaczoną na niedzielę II turą wyborów prezydenckich na Ukrainie ponad 72 proc. respondentów, którzy zdecydowali, że pójdą do urn i wybrali już swojego kandydata, zamierza głosować na showmana Wołodymyra Zełenskiego.
rozwiń zwiń