X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Artur Bartoszewicz o sprawie Huawei: element amerykańsko-chińskiej wojny handlowej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:00
- Amerykanie bezpardonowo podejmują rękawicę. Konflikt z Huawei jest kolejnym elementem amerykańsko-chińskiej wojny handlowej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • 25.05.19 Dr Artur Bartoszewicz (SGH) o amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej na przykładzie firmy Huawei
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/ astudio

Departament handlu USA wpisał niedawno Huawei na listę podmiotów, które muszą uzyskać pozwolenie rządu w Waszyngtonie, by kupować od amerykańskich firm komponenty i oprogramowanie. Resort ocenił, że chiński koncern angażuje się w działania mogące zagrozić bezpieczeństwu narodowemu USA, czemu Huawei zaprzecza. Jeżeli zakaz zostanie utrzymany, Huawei może zostać odcięty od kluczowych komponentów i oprogramowania, w tym systemu Windows, aplikacji Google i układów scalonych takich firm, jak Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom. Zdaniem wielu ekspertów może to podkopać jego plany przejęcia od koreańskiego Samsunga przywództwa na światowym rynku smartfonów do 2020 roku, a także utrudnić budowę sieci 5G.

Czytaj więcej
Shutterstock Huawei 1200.jpg
Eksperci: Sankcje USA mogą mocno uderzyć w Huawei i wstrząsnąć rynkiem

- Huawei jest w Stanach Zjednoczonych postrzegany, jako firma, która szpiegowała na rzecz Chin. Nie zostało to jednak udowodnione i na razie są to tylko i wyłącznie zarzuty - zauważył dr Artur Bartoszewicz. Ekspert podkreślił jednak, że Stany Zjednoczone mogą przekonać również swoich partnerów do zakończenia handlowej współpracy z chińskimi firmami. - Relacje amerykańsko-japońskie są bardzo silne. Może się więc pojawić absolutna blokada technologiczna chińskich produktów - dodał.

Gość programu zaznaczył również, że Chiny bardzo szybko nadrabiają opóźnienie technologiczne. - Mieli oni okres przejmowania i kradzieży technologii, ale dzisiaj Chińczycy są w wielu obszarach na bardzo zaawansowanym poziomie. Blokada ich produktów może doprowadzić Chiny do wewnętrznego przyspieszenia i tworzenia przez nich alternatywnych technologii - komentował dr Artur Bartoszewicz.

Sankcje przeciw Huawei wpisują się w wojnę handlową, wytoczoną Chinom przez USA. Waszyngton zarzuca Pekinowi nieuczciwe praktyki handlowe i nakłada karne cła na sprowadzane z Chin towary, by wymusić na władzach tego kraju zmiany jego polityki gospodarczej. Pekin odrzuca oskarżenia Trumpa i odpowiada taryfami odwetowymi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 15.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Google odcina Huawei od części usług. Zobacz, z których funkcji nie skorzystasz

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 20:20
Amerykańska firma Google odcięła dostęp do części swoich usług smartfonom Huawei. To skutek działań rządu Stanów Zjednoczonych, których celem jest ograniczenie roli chińskiego producenta na rynku telekomunikacyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Wąsiński: zamieszanie wokół Huawei musimy wiązać z konfliktem między USA a Chinami

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 20:14
- Stanom Zjednoczonym zależy na tym, by Chiny przestały kraść własność intelektualną amerykańskich przedsiębiorstw. Chcą również, by Chińczycy nie wymagali transferu technologii od firm, które u nich inwestują - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń