X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: USA w oczach Iranu złamały umowę z Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 14:45
- Nie ma praktycznie żadnych dowodów na łamanie porozumienia nuklearnego przez Iran, przeciwnie, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdzała wielokrotnie, ze Iran stosuje się zarówno do traktatu o nieproliferacji broni jądrowej, jak i do umowy zawartej w Wiedniu – mówił w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Audio
  • 26.05.19 Witold Repetowicz: Iran nie ufa prezydentowi USA
Prezydent Donalad Trump zapowiedział wysłanie dodatkowo 1500 żołnierzy amerykańskich w rejon Bliskiego Wschodu. Waszyngton, 24.05.2019
Prezydent Donalad Trump zapowiedział wysłanie dodatkowo 1500 żołnierzy amerykańskich w rejon Bliskiego Wschodu. Waszyngton, 24.05.2019Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Ekspert podkreślał, że nie ma przekonujących dowodów na to, że Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną, władze kraju nie utrudniały również inspektorom agencji ONZ dostępu do instalacji atomowych. - Iran ma bardzo zaawansowany program balistyczny broni konwencjonalnej, na temat którego nie chce rozmawiać, stojąc na stanowisku, że żadne prawo nie ogranicza możliwości do rozwijania arsenału tego typu broni, co czynią zresztą inne kraje regionu z Izraelem czy Arabią Saudyjską na czele – mówił ekspert.

Witold Repetowicz zwracał uwagę, że Iran ma aspiracje do stania się regionalną potęgą. – Gdyby poddał się presji oznaczałoby to wyłączenie możliwości tego kraju w grze o regionalne interesy. Iranowi nie zalezy na eksporcie szyickiej rewolucji islamskiej, ale raczej o nacjonalizm, przekonanie o konieczności stworzenia z kraju potęgi. Irańczycy są bardzo dumnym narodem, nie ugną się pod naciskiem i można się spodziewać, że będą zaostrzać swoje odpowiedzi wobec USA. Nie można wykluczyć np. zablokowania Cieśniny Ormuz – stwierdził ekspert, zaznaczając, że  Donald Trump zdaje sobie sprawę, że wojna z Iranem byłby szaleństwem. - Niejasne są cele, do których taki konflikt miałby doprowadzić. Nawet jeśli miałby to być ograniczony atak, to zapewne doszłoby do eskalacji działań po odpowiedzi Iranu – przewidywał gość audycji.

Administracja prezydenta Trumpa wciąż zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy. Stany Zjednoczone skierowały do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec; rozmieszczają ponadto w regionie baterie Patriot oraz planują wysłanie w rejon Bliskiego Wschodu dodatkowo 1,5 tys. żołnierzy.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Maria Furdyna.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 13:36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Wróblewski: wojna USA z Iranem wyglądałaby źle przed wyborami w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 20:03
–  Amerykanie nie chcą się wikłać w różne zagraniczne afery i wojny. To wyglądało źle już za Obamy czy Busha – ocenił Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Ponad 50 proc. obywateli USA obawia się wybuchu konfliktu z Iranem.
rozwiń zwiń