X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Arcybiskup Wiktor Skworc: wzrasta poziom naszej odpowiedzialności za środowisk

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 15:24
- Poziom odpowiedzialności za środowisko wzrasta, ale nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Dlatego wciąż potrzeba naszej pracy edukacyjnej - powiedział w Polskim Radiu 24 arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Audio
  • 9.06.2019 Abp Wiktor Skworc o naszej odpowiedzialności za środowisko
Arcybiskup Wiktor Skworc
Arcybiskup Wiktor SkworcFoto: Archidiecezja Katowicka/You Tube

W czerwcu 2015 r. papież Franciszek opublikował encyklikę "Laudato si'". Jest ona często określana mianem zielonej encykliki, a to z racji poświęcenia wielu stron kwestii ekologii. Głowa Kościoła katolickiego przypomina o trosce o wspólny dom, jakim jest Ziemia. W tym kontekście abp Wiktor Skworc przypomniał w trakcie rozmowy z Małgorzatą Frydrych, by mieć na uwadze dobro środowiska.

- Papież w tym dokumencie przypomina nam podstawowe relacje, które człowiek nawiązuje w ciągu swojego życia. Oprócz tej dotyczącej Boga, powinna być również ta do ziemi, na której żyjemy. Dlatego, że z tymi relacjami łączą się pewne powinności i pewna odpowiedzialność - podkreślił metropolita katowicki.

Jak zaznaczył, ponieważ urodził i wychował się na Śląsku, przez całe życie miał styczność z tym, jak nie do końca dbano o środowisko. Wspominał czas eksploatacji ziemi i budowę hut czy koksowni, kiedy zapominano o otoczeniu. - Chodzi o okres komunizmu, kiedy ważna była produkcja za każdą cenę. Stąd też dzisiaj mamy tego spuściznę w postaci zdegradowanych miast, ale i zdegradowanego człowieka, który został wciągnięty w kierat tego przemysłu - mówił abp Wiktor Skworc.

Podkreślił jednak, że mentalność ludzi powoli się zmienia. - Poziom odpowiedzialności za środowisko wzrasta, ale nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Dlatego wciąż potrzeba naszej pracy edukacyjnej. Wciąż zdarza się, że np. w starych dzielnicach miast, gdzie nie ma w budynkach centralnego ogrzewania, dochodzi poprzez ogrzewanie kotłami węglowymi do poważnego zanieczyszczenia powietrza przez działalność człowieka. Potrzeba tu edukacji, byśmy sięgali po czyste źródła energii - powiedział abp Wiktor Skworc.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Prowadził Małgorzata Frydrych.

Polskie Radio 24/bb

------------------------------------

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 13.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekologiczna encyklika Franciszka. Dlaczego Polska ma z nią kłopot?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
"Laudato Si" pro-ekologiczna encyklika papieża Franciszka budzi w Polsce wiele kontrowersji. Pojawiły się głosy, że dokument uderza w politykę energetyczną Polski.
rozwiń zwiń