X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Andrzej Nowak: mamy do czynienia ze zjawiskiem kulturowym wiążącym się z zanikiem tożsamości i świadomą walką z tożsamością

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 15:06
– Naszą historię powinniśmy traktować jako zobowiązanie, żeby w owym jutrze Polska znalazła się jak najlepsza i jak najpiękniejsza – powiedział prof. Andrzej Nowak, historyk i laureat Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Istnienie Polski i polskiej tożsamości jest niewygodne dla niektórych wpływowych sił politycznych we współczesnym świecie – dodał.
Audio
  • 9.06.19 Prof. Andrzej Nowak: pamięć i historia są lekarstwem, odtrutką na pokusę, by zagubić swoją tożsamość.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i historyk prof. Andrzej Nowak podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i historyk prof. Andrzej Nowak podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Prof. Andrzej Nowak, który był gościem Polskiego Radia 24, otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego przyznawaną wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.

– Mimo ogromnego zaszczytu, jaki dzisiaj mnie spotkał, nie jestem bohaterem polskiej historii, jestem jedynie jej kronikarzem. Jeżeli sami zaczniemy uważać się za bohaterów, to znaczy, że popełniamy straszny błąd, że gdzieś się zagubiliśmy. Mówię to w odniesieniu do tych prawdziwych i często bezimiennych bohaterów polskiej historii, o których zapomniano, np. o tysiącach ludzi "Solidarności", którzy po 1989 roku zostali zepchnięci na margines, a to przecież ich determinacja doprowadziła do przełomu politycznego. To oni zasługują na nasz najwyższy szacunek – wskazał prof. Andrzej Nowak.

Andrzej Nowak 1200.jpg
"Polska Wielki Projekt". Wręczono nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Historia potrafi zaskakiwać

Rozmówca Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że jeżeli wydaje nam się, że coś potrafimy przewidzieć i na podstawie historii powiedzieć, co będzie dalej, to mylimy się, bo historia nas zaskoczy.

– By być przygotowanym na to zaskoczenie powinniśmy znać jej lekcje, żebyśmy w wielości doświadczeń historycznych wiedzieli, że nawet jeśli jesteśmy na dnie, to może pojawić się szansa, na którą trzeba cierpliwie czekać, by się podnieść. W naszej historii było tak wielokrotnie. Historię powinniśmy traktować jako zobowiązanie, żeby w owym jutrze Polska znalazła się jak najlepsza i jak najpiękniejsza – zaznaczył.

Zanik tożsamości chorobą współczesnej Europy

"Mamy do czynienia ze zjawiskiem kulturowym, które wiąże się z zanikiem tożsamości i jednocześnie świadomą walką z tożsamością, nie tylko tą narodową" – stwierdził prof. Andrzej Nowak.

– Współczesnej gospodarce rynkowej nie jest potrzebny człowiek z tożsamością, tylko człowiek, któremu codziennie można wmówić zupełnie inną "chwilową" tożsamość. (…) Wmawia się dzisiaj ludziom, że mogą zmienić płeć, tożsamość, że mogą być co chwila kimś innym. To chorobliwy objaw, bo jest on sprzeczny z naturą człowieka i naturą rzeczy. Pamięć i historia są swego rodzaju lekarstwem, odtrutką na pokusę, by zagubić swoją tożsamość. Istnienie Polski i polskiej tożsamości jest niewygodne dla niektórych wpływowych sił politycznych we współczesnym świecie, które chcą zniweczyć wszelką ostoję tożsamości w Europie – zaznaczył historyk.

Prof. Andrzej Nowak dodał, że Polska jest jeszcze stosunkowo silnym elementem w układance tożsamości europejskich, gdzie nie zniknęły takie pojęcia jak rodzina, Kościół, naród. - W Polsce wciąż budzi opór wizja antynaturalnego chaosu, który ma zastąpić instytucje i tradycyjne, naturalne formy współistnienia ludzi między sobą takie jak rodzina oraz formy komunikowania się z transcendencją, którymi są religia i Kościół. Dlatego ci, którzy chcą zniszczyć Europę, muszą uderzyć w Polskę – powiedział.

Z prof. Andrzejem Nowakiem rozmawiał Antoni Trzmiel.

PAP/Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 13.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izabella Sariusz-Skąpska: Katyń i Smoleńsk to historia moja i mojej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 16:05
– Zarówno Katyń, jak i Smoleńsk to historia moja i mojej rodziny. W 1940 roku zabito mojego dziadka Bolesława Skąpskiego, a w Smoleńsku zginął mój tata Andrzej Sariusz-Skąpski – powiedziała Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Nowak: praca na rzecz niepodległości nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 21:42
– 4 czerwca 1989 roku był przystankiem do zrzucenia bagażu zniewolenia, a także kompleksu niezdolności do bycia sobą – powiedział historyk prof. Andrzej Nowak. – Z tym dniem najbardziej kojarzy mi się poczucie radości, triumfu, że udało się, że zagłosowaliśmy, pokazaliśmy, iż komuniści, narzuceni nam kilkadziesiąt lat wcześniej, nie mają prawa rządzić – dodał.
rozwiń zwiń