X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Iwo Bender: nie przejmowałbym się brakiem stałej bazy USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 11:52
- Dzisiejszy teatr wojenny jest rozproszony. Łatwiej jest reagować na takie zagrożenia mając wojsko mobilne, które może dojechać tam, gdzie ma być. Nie przejmowałbym się tym, że w Polsce nie będzie drugiej bazy typu Ramstein - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender z "Gazety Polskiej Codziennie". 
Audio
  • Iwo Bender: nie szkodzi, że w Polsce nie będzie bazy typu Ramstein ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24)
Żołnierze amerykańscy, zdj. ilustracyjne
Żołnierze amerykańscy, zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Publicysta dziennika pytany był o echa wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. - Miała być stała obecność, ale kiedy przyjmowano Polskę do NATO, uzgodniono, że nie będzie stałej bazy amerykańskiej na terytorium nowych członków paktu. Teraz używa się pewnego wytrychu dyplomatycznego, mówiąc o "trwałej obecności o charakterze rotacyjnym". Każda obecność jest rotacyjna. Chodzi o to, żeby ustalenia były zgodne z literą układu, a nie łamały jego ducha - mówił Iwo Bender.

ad12.jpg
Prezydent: obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter ciągły

Rozmówca Polskiego Radia 24 podkreślił, że taka obecność ma więcej sensu. - W bazę typu "zamek" walnie się jedną rakietą i bazy nie ma. Obserwujemy działania wojenne, teraz mają one charakter rozproszony, kładzie się nacisk na działania mobilne. Łatwiej jest reagować na takei zagrożenia, mając wojsko, które może szybko dojechać tam, gdzie ma być - podkreślił Iwo Bender. 

F-35 podnosi prestiż Polski

Według publicysty, około tysiąca żołnierzy zaplecza logistycznego to duże wsparcie. - Liczebność niekoniecznie odzwierciedla siłę armii. Dzięki logistykom i ich sprzętom, jeśli - nie daj Boże - będzie musiała przyjechać prawdziwa piechota i wojska pancerne, to będzie się to odbywać łatwiej - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

mon-1200-pap.jpg
Szef MON: Polska wkrótce dołączy do grona państw, które posiadają myśliwce F-35

Iwo Bender dodał także, że decyzja o zakupie samolotów F-35 podnosi znaczenie Polski. - To najnowocześniejszy myśliwiec, którego Amerykanie byle komu nie sprzedają. Polska wchodzi do grona najbardziej zaufanych sojuszników, którym USA nie boi się udostępnić swojej najnowszej technologii. Kto wie, czy to nie jest ważniejszy sygnał dyplomatyczny - mówił. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Rozmawiała: Magdalena Złotnicka

Gość: Iwo Bender ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 13.06.19

Godzina emisji: 11.09

Polskie Radio 24/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Cymański: NATO i silna armia się uzupełniają

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 17:29
- Działania w sojuszach i NATO to jedno, a budowanie własnej siły obronnej i nowoczesnej armii to drugie. Musimy widzieć tu komplementarność - mówił Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, w rozmowie z Polskim Radiem 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata poranka". Najważniejsze decyzje po spotkaniu Duda-Trump

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 09:50
- Przemieszczanie wojsk amerykańskich to sygnał, że stajemy się wewnętrzną sferą bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Atak na Polskę będzie realnie atakiem na system obrony USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli ponadto Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") oraz Agaton Koziński ("Polska The Times").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Paruch: USA przesuwają zainteresowanie strategiczne na Europę Wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 16:17
- Gdyby odjąć otoczkę dyplomatyczną z wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, to okazuje się, że Donald Trump przesuwa strategiczne zainteresowanie na Europę Wschodnią, w szczególności na Polskę i Rumunię - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych.
rozwiń zwiń