X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Anna Gembicka: obniżka PIT to krok, żeby Polacy mogli więcej zarabiać

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:30
- Obniżenie PIT z 18 do 17 proc., to krok w stronę tego, by Polacy mogli więcej zarabiać. Jednocześnie nie obciążamy dodatkowo przedsiębiorców - powiedziała na antenie PR24 wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka. Rząd na wtorkowym posiedzeniu zdecydował o obniżce stawki podatku PIT z 18 do 17 procent oraz o podniesieniu kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.
Audio
  • 17.07.2019 Gość PR24: Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju
Anna Gembicka
Anna Gembicka Foto: PR24/tb

Od 1 października stawka podatku PIT ma spaść z 18 proc. do 17 proc. Wzrosną też pracownicze koszty uzyskania przychodów. Skorzystać ma 25 mln osób. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, realizujący zapowiedź obniżki podatku o jeden punkt procentowy (z 18 do 17 proc.). Ministerstwo Finansów oszacowało, że roczny koszt obniżki PIT do 17 proc. dla finansów publicznych wyniesie około 6,3 mld zł (po połowie dla budżetu państwa i samorządów terytorialnych). Projektem zajmie się teraz Sejm. Obniżka podatku jest realizacją obietnicy złożonej w lutym przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Była to tak zwana "nowa piątka PiS".

Drugą ważną zmianą jest podniesienie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów dla pracownika etatowego z obecnych 1,3 tys. zł rocznie do kwoty 3 tys. zł. (dla wieloetatowców do maksymalnie 4,5 tys. zł). Roczny koszt tej propozycji dla finansów publicznych ma wynosić około 3,4 mld zł. To oznacza, że obie zmiany, tj. obniżka stawki PIT oraz wzrost kosztów pracowniczych, obciążą finanse publiczne na prawie 10 mld zł rocznie. Ministerstwo Finansów w ocenie skutków regulacji podaje, że ich koszt w ciągu 10 lat sięgnie 100 mld zł.

„Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników oraz pozostawienie do ich dyspozycji większej ilości środków pieniężnych. Beneficjentami będzie około 25 mln podatników. Reforma ta stanowi kolejny krok w kierunku zmniejszenia klina podatkowego (różnicy między tym, co pracownik dostaje „na rękę”, a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma)” — czytamy w uzasadnieniu.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka mówiła w PR24 o celu obniżania podatków. Stwierdziła, że to działania istotne dla gospodarki, ale to też krok w stronę tego, żeby "Polacy mogli więcej zarabiać". - Od początku kadencji walczymy o to, żeby podnosić pensje Polaków. To wiąże się z wyższymi płacami, ale nie obciążamy dodatkowo przedsiębiorców - powiedziała.

Anna Gembicka mówił też o tym, jak obniżenie podatków jest odbierane przez władze samorządowe. Dzięki PIT budżet gminy zasili ponad 38 proc. podatku dochodowego każdego mieszkańca. - Samorządy otrzymały dużo więcej środków z podatku PIT i CIT w związku z tym, że Polacy coraz lepiej zarabiają. Stosunek samorządów mnie dziwi. Mam nadzieję, że nasz rozwój gospodarczy, który już teraz jest na bardzo wysokim poziomie,  będzie się utrzymywał, a nawet wzrastał - powiedziała Anna Gembicka. - Niestety, cześć samorządowców uderza wprost we wszystkie propozycje rządu PiS, które są skierowane po to, by poprawić sytuację Polaków. Niestety, wykorzystują pewne kwestie do walki politycznej bez oglądania się na realne korzyści - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

PR24/tb/PAP/IAR

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Anna Gembicka 

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 10:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata dnia. Rząd przyjął obniżkę podatku PIT

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 19:30
- Im ta praca będzie mniej kosztowna, tym pożytek dla obywateli i państwa będzie większy. Warto luzować podatki - przekonywał Hubert Biskupski ("Super Express"). Gościem audycji "Debata dnia" był również Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Publicyści skomentowali decyzję rządu, który na wtorkowym posiedzeniu zdecydował o obniżce stawki podatku PIT z 18 do 17 procent oraz o podniesieniu kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. 
rozwiń zwiń