W. Roszkowski: Związek Sowiecki pogwałcił umowy, które podpisywał

2019-09-17, 11:23

W. Roszkowski: Związek Sowiecki pogwałcił umowy, które podpisywał
Prof. Wojciech Roszkowski. Foto: PR24/AK

- Związek Sowiecki pogwałcił trzy czwarte umów, które podpisał, w ciągu pierwszego roku ich obowiązywania. Istotą tego państwa było gwałcenie umów i używanie siły, gdy było to na rękę. Wszelkie inne tłumaczenia 17 września 1939 roku, których dziś używa Rosja, to zakłamywanie historii  - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.   

Posłuchaj

17.09.19 Gość PR24: prof. Wojciech Roszkowski
+
Dodaj do playlisty

80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że 17 września Związek Sowiecki dokonał niczym niesprowokowanej agresji na Polskę, pogwałcił cztery obowiązujące umowy. - Traktat Ryski, który określał granicę. Polsko-Sowiecki układ o nieagresji z 1934 roku, który miał obowiązywać do roku 1944. Pogwałcił Pakt Brianda-Kellogga, który zakazywał używania agresji w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych. Gwoździem do trumny argumentacji sowieckiej jest fakt, że pogwałcono również londyńską konwencję o definicji agresji - powiedział prof. Wojciech Roszkowski. 


Powiązany Artykuł

muller piotr 1200.jpg
Piotr Müller: trzeba odważnie mówić o sowieckiej i niemieckiej agresji

Uzasadniając wkroczenie Armii Czerwonej na teren Rzeczypospolitej Polskiej, stwierdzano: "Rząd sowiecki nie może pozostać obojętny na fakt, że zamieszkująca terytorium Polski pobratymcza ludność ukraińska i białoruska, pozostawiona własnemu losowi, stała się bezbronna. Wobec powyższych okoliczności Rząd Sowiecki polecił Naczelnemu Dowództwu Armii Czerwonej, aby nakazało wojskom przekroczyć granicę i wziąć pod swoją opiekę życie i mienie ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Rząd sowiecki zamierza równocześnie podjąć wszelkie środki mające na celu wywikłanie narodu polskiego z nieszczęsnej wojny, w którą wepchnęli go nierozumni przywódcy i umożliwienie mu zażycia pokojowej egzystencji".

- To bałamutne twierdzenia jakoby Związek Sowiecki chciał bronić mniejszości. To tłumaczenie stoi w sprzeczności z londyńską konwencję o definicji agresji, gdzie wszelkie względy niezadowolenia z ustroju politycznego i sytuacji mniejszości nie mogą być traktowane jako pretekst do przekroczenia granicy, czyli użycia siły przeciwko drugiemu państwu. Związek Sowiecki był sygnatariuszem tej konwencji. Można powiedzieć, że Związek Sowiecki żył z gwałcenia umów, które sam podpisywał  -  tłumaczył prof. Wojciech Roszkowski.


Powiązany Artykuł

1200_Agresja Sowiecka_East_News.jpg
80 lat temu Sowieci napadli na Polskę. Szef KPRM: dziś oddajemy hołd poległym

28 września 1939 r. podczas kolejnej wizyty Ribbentropa w Moskwie zawarty został "Traktat Sowiecko-Niemiecki o Granicy i Przyjaźni", któremu towarzyszyły tajne protokoły dodatkowe. We wstępie do traktatu stwierdzano: "Rząd Rzeszy Niemieckiej i rząd ZSRS uznają, po upadku dotychczasowego państwa polskiego, za wyłącznie swoje zadanie przywrócenie na tym terenie pokoju i porządku oraz zapewnienie żyjącym tam narodom spokojnej egzystencji, zgodnej z ich narodowymi odrębnościami". Zgodnie z propozycją Stalina przeprowadzona została korekta podziału terytorialnego ziem polskich. Granica pomiędzy ZSRS a III Rzeszą przebiegać miała odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa.

Przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw ustalili również, iż "nie będą na swoich terenach tolerować żadnej polskiej agitacji, która przenikałaby na terytorium drugiej strony. Wszelkie próby takiej agitacji na ich terenach będą likwidowane, a obie strony będą się informowały wzajemnie o podejmowanych w tych celach środkach". W wyniku dokonanego rozbioru Polski Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Michał Rachoń

Data emisji: 17.09

Godzina emisji: 10.06

PR24


Polecane

Wróć do strony głównej