X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kim był prawdziwy święty Mikołaj? Prof. G. Łęcicki: był bardzo wrażliwy na potrzeby ubogich

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 13:04
- Przede wszystkim najważniejsze jest to, że w hagiografii pokazuje się świętego Mikołaja jako kogoś, kto jest bardzo wrażliwy na potrzeby ubogich, czyli na potrzeby bliźnich. Tych, którzy znaleźli się nagle w jakiejś sytuacji bardzo dramatycznej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • 6.12.19 Jaki był prawdziwy Święty Mikołaj? (PR24)
Prawosławna ikona Świętego Mikołaja
Prawosławna ikona Świętego MikołajaFoto: Marian C / Shutterstock.com

Dzień 6 grudnia kojarzy się z rozdawaniem prezentów i świętym Mikołajem, który jednak przez kulturę masową zmienił swoją postać i znaczenie. W Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łęcicki przypomina historyczną postać św. Mikołaja i jego znaczenie dla naszej kultury.

shutterstock_mikołajki mikołaj 1200.jpg
"Przeszedł do historii, bo miał wrażliwe serce". Dzień św. Mikołaja

Jaki był prawdziwy święty Mikołaj?

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał historyczną postać biskupa Miry, który znany jest jako jedyny syn bogatych rodziców. Prof. Grzegorz Łęcicki podkreślił, że najpopularniejszymi elementami późniejszego przekazu o świętym stały się te elementy, które są pewnego rodzaju "otoczką".

- Przede wszystkim najważniejsze jest to, że w hagiografii pokazuje się świętego Mikołaja jako kogoś, kto jest bardzo wrażliwy na potrzeby ubogich, czyli na potrzeby bliźnich. Tych, którzy znaleźli się nagle w jakiejś sytuacji bardzo dramatycznej. Ta historia, jak on podrzuca woreczki ze złotem dla córek poganina, który sobie wymyślił, że te córki sprzeda po prostu, to jest początek naszej tradycji anonimowego obdarowywania się - mówił ekspert.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Św. Mikołaj w Radiu Dzieciom. Specjalne spotkanie dla słuchaczy

Przypomniał też, że święty Mikołaj, który do dziś jest wspominany przy okazji obdarowywania się, nie ma nic wspólnego z "czerwonym dziadkiem", który miałby rzekomo mieszkać na północy Finlandii, a który tak znany jest ze współczesnych reklam.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/jmo

_____________________

Data emisji: 6.12.2019

Godzina emisji: 11.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przewodniczący episkopatu: kard. Stefan Wyszyński był zapatrzony w Maryję Jasnogórską

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:16
- Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas zebrania plenarnego biskupów na Jasnej Górze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mikołajki z ruchem drogowym". Nietypowa akcja stołecznej policji

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 10:00
W Warszawie rozpoczęła się policyjna akcja "Mikołajki z ruchem drogowym". Dziś na stołecznych ulicach patrole policji będą nie tylko pouczać i karać za łamanie przepisów, ale również nagradzać kierowców, którzy na to zasłużą. W rolę św. Mikołaja wcielił się aktor Tomasz Oświeciński.
rozwiń zwiń