Prawnik: banki fałszywie przedstawiały ryzyko ws. kredytów frankowych

- Jeśli chodzi o wyrok ws. państwa Dziubaków, to jest on bardziej symboliczny. Już wcześniej w podobnych sprawach zapadały podobne wyroki. Trudno powiedzieć, żeby był to precedens - powiedział na antenie PR24 mec. Jacek Czabański.

2020-01-05, 10:40

Prawnik: banki fałszywie przedstawiały ryzyko ws. kredytów frankowych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Mec. Jacek Czabański o kredytach we frankach szwajcarskich (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytową Kamila i Justyny Dziubaków - frankowiczów, w sprawie których w październiku orzekał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie sąd orzekł, że strona powodowa musi spłacić resztę kredytu - do wysokości kapitału udostępnionego im przez bank.

W 2008 roku małżeństwo zaciągnęło kredyt hipoteczny na 40 lat w wysokości 400 tysięcy złotych. Bank przyznał go w złotówkach, ale przeliczał na franki szwajcarskie. Po wzroście kursu kwota do spłaty wzrosła. Dziubakowie skierowali sprawę do sądu uważając, że mechanizm przeliczania jest nieuczciwy.

Powiązany Artykuł

Dziubakowie-sad-pap-1200.jpg
Frankowicze kontra bank. Wraca sprawa kredytu państwa Dziubaków

Mecenas Czabański o obowiązkach i prawach przedsiębiorcy

Jak powiedział na antenie mec. Jacek Czabański wyrok TSUE ws. frankowiczów ma bardzo duże znaczenie. - Natomiast jeśli chodzi o wyrok ws. państwa Dziubaków, to jest on bardziej symboliczny. Już wcześniej w podobnych sprawach zapadały podobne wyroki. Trudno powiedzieć, żeby był to precedens - ocenił.

REKLAMA

- Przepisy Unii Europejskiej mówią, że przedsiębiorca, jeżeliby narzucał konsumentom postanowienia, które zakłócają równowagę stron, to musi się liczyć z tym, że w tej części umowa będzie uznana za nieskuteczną, a może nawet nieważną. To jest mechanizm ochrony, który gwarantuje prawo Unii Europejskiej. W tym sensie można powiedzieć, że nic dziwnego w tym, że konsumenci nie mogą negocjować umów, ale istnieje narzędzie, które pozwala na uniknięcie rażącej dysproporcji praw i obowiązków stron - wskazał prawnik.

Banki "fałszywie uspokajały"

Przywołał problem z "brakiem rzetelnej informacji" w umowach. - Prawo UE wymaga, aby umowy były przejrzyste, transparentne dla konsumentów. Zwłaszcza pod kątem konsekwencji ekonomicznych, jakie dla nich płyną - mówił.

- W związku z tym na przedsiębiorcy ciążą obowiązki informacyjne, które są tym większe, im większe mogą być potencjalne negatywne konsekwencje płynące z danej umowy - dodał Jacek Czabański. - W przypadku kredytów frankowych ryzyko było ogromne, a było przez banki przedstawiane w sposób fałszywie uspokajający - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: mec. Jacek Czabański

REKLAMA

Data emisji: 05.01.2020

Godzina emisji: 10.06

PR24/msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej