X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Antoni Macierewicz: wojska USA w Polsce to jedyne narzędzie obrony przed zabójczymi planami Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 14:28
- Olbrzymim sukcesem Prawa i Sprawiedliwości było doprowadzenie do strategicznego sojuszu między Polską a USA wraz z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, broniących całej flanki wschodniej, ale przede wszystkim Rzeczpospolitej Polskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS, były szef MON i marszałek senior Sejmu IX kadencji.
Audio
  • Antoni Macierewicz o relacjach Rosji i Niemiec w kontekście rocznicy zakończenia II wojny światowej ("Temat dnia / Gość PR24")
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej doszło do rozmowy telefonicznej między prezydentem Rosji Władimirem Putinem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W oficjalnym komunikacie wydanym po tej rozmowie poinformowano, że "wojna przypomina o ścisłej współpracy między państwami i narodami". W Polskim Radiu 24 odniósł się do tego Antoni Macierewicz.

Mariusz Błaszczak 1200 PAP.jpg
"Nie odzyskaliśmy wtedy wolności". Szef MON o II wojnie światowej

"Złowrogi komunikat"

Antoni Macierewicz stwierdził, że zacytowany fragment komunikatu jest "naprawdę złowrogi". Podkreślił, że jego treść nawiązuje do procesu, z którym - jak stwierdził - mamy do czynienia od przełomu sierpnia i września 2009 roku, kiedy Władimir Putin był wśród uczestników obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Wewsterplatte.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Europa to obietnica przyszłości". Premier we wspólnym przesłaniu przywódców UE z okazji Dnia Europy

- Wówczas pan Putin opublikował w "Gazecie Wyborczej" duży wywiad, w którym powiedział, że to właśnie sojusz niemiecko-rosyjski ma zastąpić architekturę Unii Europejskiej jako fundament współżycia i funkcjonowania państw europejskich - mówił Antoni Macierewicz.

Dodał, że w zacytowanym komunikacie można znaleźć odwołanie wprost do paktu Ribbentrop-Mołotow, co jest "jeszcze straszniejsze, ale merytorycznie tożsame z tym, co mówił pan Putin w 2009 roku".

Antoni Macierewicz: strategiczny sojusz z USA sukcesem rządu PiS

prea12000pap.jpg
Prezydent: nie zapominamy o ofierze tych, którzy do końca walczyli o wolną, suwerenną Polskę

Były szef MON stwierdził także, że komunikat ten wskazuje na trwającą w Rosji wewnętrzną walkę, która być może jest ukryta, mało widoczna na zewnątrz, ale bardzo istotna, m.in. między środowiskiem skupionym wokół Władimira Putina i środowiskiem skupionym wokół rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: Polska i Wielka Brytania dostrzegają próby innych państw pisania historii na nowo

- To jeszcze raz pokazuje, jak olbrzymim sukcesem prawicy, olbrzymim sukcesem Prawa i Sprawiedliwości, rządu Beaty Szydło było doprowadzenie do strategicznego sojuszu między Polską a Stanami Zjednoczonymi zagwarantowanego obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, broniących całej flanki wschodniej, ale przede wszystkim Rzeczpospolitej Polskiej dopóki my nie zbudujemy na tyle silnej armii, by móc ten obowiązek obrony flanki wschodniej, obowiązek nasz, narodowy, wypełniać wraz z innymi państwami Europy Środkowej - mówił Antoni Macierewicz.

- Ten plan jest jedynym narzędziem obrony przed tymi niesłychanie groźnymi, zabójczymi wręcz planami, o których w rocznicę zakończenia II wojny światowej przypomnieli nam przywódcy Federacji Rosyjskiej i Niemiec - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz (były szef MON, marszałek senior Sejmu IX kadencji)
Data emisji: 09.05.2020
Godzina emisji: 13.06

PR24/jmo

Czytaj także

Sławomir Cenckiewicz: Rosja od lat traktuje Polskę jako przeciwnika

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 11:55
- Polska powinna zewsząd oczekiwać różnego typu "wrzutek", dyskusji, stawiania Polski w trudnej sytuacji. Ale zwłaszcza ze strony Federacji Rosyjskiej, która traktuje Polskę jako przeciwnika - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. W ten sposób odniósł się do nadchodzących w Jerozolimie związanych z wyzwoleniem Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: Putin chce powrotu do koncertu mocarstw rządzących światem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 15:43
- To jest operacja, której cel jest geopolityczny i jemu było podporządkowane zachowanie Putina w Yad Vashem, przygotowane wcześniej bezprzykładnie brutalnym atakiem informacyjnym - mówił w Polskim Radiu 24 o wystąpieniu prezydenta Rosji w Yad Vashem Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: Polska jest nieznośną zadrą w wizji Europy Putina

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 14:33
- Władimir Putin wycofał się trochę z agresji wobec Polski, która w nim siedziała. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej będzie on nasz kraj atakował, ponieważ Polska jest nieznośną zadrą w jego wizji Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 satyryk Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń