"Potwierdzanie antypolskich uprzedzeń". Prof. Bogdan Musiał o książce "Dalej jest noc"

- Na Zachodzie funkcjonują antypolskie uprzedzenia i klisze, Jan Grabowski te klisze potwierdza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał. Do publikacji p.t. "Dalej jest noc" odniósł się także dr Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej.

2020-05-09, 19:15

"Potwierdzanie antypolskich uprzedzeń". Prof. Bogdan Musiał o książce "Dalej jest noc"
Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Siłą wydobyci z bunkrów". Foto: Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

09.05.2020 dr Tomasz Domański, prof. Bogdan Musiał (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

"Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" jest dwutomowym opracowaniem, będącym wynikiem projektu badawczego pt. "Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów", prowadzonym pod egidą Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.

Powiązany Artykuł

pap muzeum polaków ratujących żydów 1200.jpg
Ginęli, bo nieśli pomoc. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Zdaniem prof. Bogdana Musiała w publikacji stawia się tezy, które nie mają podstawy źródłowej. - To nie są badania ale ich pozorowanie. Na Zachodzie funkcjonuje pewien obraz Polski i Polaków w Holokauście, bardzo negatywny. To co robią Jan Tomasz Gross czy Jan Grabowski, to potwierdzanie antypolskich uprzedzeń. Funkcjonują antypolskie uprzedzenia i klisze, Jan Grabowski te klisze potwierdza, już nikt nie pyta o sposób opracowania źródeł. Czytelnicy na Zachodzie nie są w stanie ani do nich dotrzeć, ani ich sprawdzić - mówił historyk.

"Fałszowanie obrazu rzeczywistości"

Tomasz Domański jest autorem obszernej recenzji wydawnictwa. - To opracowane powinno w wielu miejscach zostać napisane od nowa, ponieważ zawiera wiele nieścisłości, uchybień warsztatowych, brakuje tu rzetelnej analizy i krytyki źródeł - komentował.

- Głowna teza książki, odnosząca się do lat 1942- 1945 głosi, że to Polacy decydowali o tym, czy Żydom czas Holokaustu uda się przetrwać. Teza ta jest nieprawdziwa i z gruntu błędna, to nie Polacy decydowali o losie Żydów w czasie okupacji, ale Niemcy, którzy wprowadzali swoje ustawodawstwo i prawa, kierowane przeciwko Żydom i Polakom. To jest uchybienie, które prowadzi do fałszowania obrazu rzeczywistości. Jeżeli pominiemy decydującą rolę niemieckich władz okupacyjnych, represji i terroru, tego wszystkiego, co Niemcy zorganizowali na ziemiach polskich, to nie możemy zrozumieć w pełni sytuacji i wyborów podejmowanych przez Polaków - dodał gość audycji.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 77 lat temu z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki. Historyk: jego raporty były świadectwem

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: prof. Bogdan Musiał, dr Tomasz Domański

REKLAMA

Data emisji: 09.05.2020

Godzina emisji: 17.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej