more_horiz

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:50
- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Jan Józef Kasprzyk
Jan Józef Kasprzyk Foto: PR24/AK

1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i np. zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
stefan michnik 1200 yt.JPG
"Komuniści nie mogą nam się śmiać w twarz". Jerzy Bukowski o możliwym przedawnieniu zbrodni PRL

"Zbyt optymistyczne podejście"

Jan Józef Kasprzyk doprecyzował, że "kiedy powstawała ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej w latach 90., założono optymistycznie, że zbrodnie komunistyczne zostaną osądzone, i wprowadzono zapis o tym, że przedawnienie tych zbrodni będzie upływać po 30 latach, licząc od 1 sierpnia 1990 roku, w przypadku tych zbrodni, które nie wywoływały śmierci, a 40 lat w przypadku zbrodni, które wywołały śmierć".

Zdaniem gościa PR24, "widać wyraźnie, że z różnych względów było to podejście zbyt optymistyczne". - Wiele zbrodni komunistycznych nie zostało rozliczonych - podkreślił.

"Jesteśmy na początku drogi"

- Zbrodnie komunistyczne nigdy nie powinny ulec przedawnieniu, podobnie jak zbrodnie nazistowskie. Wymagana jest zatem nowelizacja przepisów, ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - wskazał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Powiedział, że otrzymał w tej sprawie apele kombatantów i wysłał premierowi i prezydentowi list z prośbą o szybką pracę nad nowym prawem.

>>>[POLSKIE RADIO 24] "Jestem wstrząśnięty tą informacją". Rozpłochowski o możliwym przedawnieniu zbrodni komunistycznych

Jan Józef Kasprzyk uważa, że w najbliższych dniach stosowna ustawa trafi do parlamentu. - Jest to po prostu potrzebne. Myślę, że co do tego nie powinno być żadnych wątpliwości. To rzecz tak oczywista, że nie powinna budzić sporu - ocenił. Dodał, że w tej sprawie "jest optymistą".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Goście: Jan Józef Kasprzyk

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 15.20

PR24/ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także