Dr Maciej Kawecki: tezy Stanisława Lema są aktualne do dziś
- Znajduję aktualność jego tez i to nawet nie tych najbardziej znanych, tych najbardziej rozpowszechnionych, ale znajduję aktualność takich tez bardziej filozoficznych, pogłębionych w tej literaturze. Tego, do czego doprowadza nas życie w bańkach informacyjnych, w których wszyscy funkcjonujemy dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.
2020-07-26, 09:41
W 2021 roku - w związku z 100. rocznicą urodzin - obchodzić będziemy rok Stanisława Lema. O twórczości genialnego polskiego pisarza, a także o planach na Rok Lema i działalności Instytut Lema mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki.
"Społeczeństwo informacyjne"
Powiązany Artykuł
"Kosmogonik". Stanisław Lem i Daniel Mróz w animacji 2D/3D
Gość Polskiego Radia 24 na początku został zapytany o to, czego moglibyśmy uczyć się od kosmitów. W procesie logicznej dedukcji wywnioskował, że od kosmitów powinniśmy uczyć się inteligencji. Pytanie nie było bezzasadne, bowiem Stanisław Lem był autorem fantastyki - pisał o kosmosie i przyszłości. Równocześnie jednak nie był zwyczajnym autorem. Jego dzieła były głęboko filozoficzne. Dr Maciej Kawecki został zapytany, czy tezy zawarte przez autora w jego dziełach nadal pozostają aktualne.
- Znajduję aktualność jego tez i to nawet nie tych najbardziej znanych, tych najbardziej rozpowszechnionych, ale znajduję aktualność takich tez bardziej filozoficznych, pogłębionych w tej literaturze. Tego, do czego doprowadza nas życie w bańkach informacyjnych, w których wszyscy funkcjonujemy dzisiaj. Czyli świat informacji, takie bombardowanie nas z wszystkich stron informacjami. Czyli społeczeństwo informacyjne. Stanisław Lem kładł w swojej literaturze ogromny nacisk na to zagadnienie i dostrzegam tego bardzo dużą bliskość - mówił gość PR24.
REKLAMA
Powieści Lema "nieograniczonym zasobem"
- To nie jest łatwa literatura, natomiast mam takie wrażenie, że powieści Stanisława Lema są nieograniczonym zbiorem, nieograniczonym zasobem, w którym "grzebać" i za każdym razem znajdziemy coś dla siebie. Rzeczywiście te technologie, to, jak udało mu się przewidzieć nasze reakcje społeczne, nasze problemy dzisiejsze, to jest coś nieprawdopodobnego. I ten szczyt jego twórczości, czyli lata 60., 70., 80., to jest czas, w którym internetu nie było pośród nas, Lem nie miał okazji obserwować wówczas rozwoju internetu. A mimo to masa jego uwag jest bardzo, bardzo trafna - dodał.
Dr Maciej Kawecki mówił w Polskim Radiu 24 także o działalności Instytutu Lema z okazji 100-lecia urodzin autora. Opowiadał o akcji wysyłania 100 listów do noblistów, rektorów najlepszych uczelni techniczno-przyrodniczych, chociaż pierwszy z tych listów został wysłany do... Elona Muska.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 26.07.2020
Godzina emisji: 09.06
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA