X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Jestem dumny, że walczył o wolną Polskę". Syn żołnierza wyklętego o swoim ojcu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 14:43
- Po śmierci ojca, represje spadły na naszą rodzinę, nie odzyskaliśmy też majątku - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Stryjewski, syn żołnierza wyklętego, Wiktora Stryjewskiego.
Wiktor Stryjewski Cacko
Wiktor Stryjewski "Cacko" Foto: Wydawnictwo "Volumen"

W Elblągu odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzowi wyklętemu Wiktorowi Stryjewskiemu ps. Cacko. Gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Stryjewski, syn żołnierza.

Jak mówił w PR24, jest dumny, że ojciec walczył o wolną Polską i oddał za nią życie. - Mieliśmy jednak ciężkie życie, wszystko nam zabrali, spalili zabudowania, nachodziło nas UB. Początkowo Elbląg traktowaliśmy jak zesłanie, ale z czasem wrośliśmy w tę społeczność - mówił Andrzej Stryjewski.

"Rypa" zastrzelony

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
"Towarzystwo Niepokornych". Postać Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko"

Podczas amnestii 1947, Wiktor Stryjewski, wspólnie z por. Franciszkiem Majewskim "Słonym" odmówił wykonania rozkazu ujawnienia się. 12 lipca 1947 uczestniczył w walce z grupą operacyjną resortu bezpieczeństwa pod Okalewem pow. Rypin, w czasie której żołnierze z oddziału "Słonego" rozbili obławę UB, MO i ORMO (poległo wówczas 14 funkcjonariuszy). 11 października 1947 brał udział w starciu we wsi Chudzynek pow. Płock, gdzie osobiście zastrzelił Władysława Rypińskiego "Rypę", dowódcę PPR-owskiego szwadronu śmierci, skrytobójczo mordującego członków PSL i byłych żołnierzy AK.

W październiku 1947 wszedł w skład 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Objął wówczas dowództwo patrolu bojowego działającego w powiatach Płońsk, Płock i Sierpc. Uczestniczył m.in. w rozbiciu posterunku MO w Gralewie, akcji ekspropriacyjnej w Bieżuniu, w czasie której zabito 6 milicjantów, rozbrojeniu w leśniczówce Nowy Świat, pow. Brodnica, 5 milicjantów z Brodnicy, walce z grupą operacyjną UB i MO w Kamieniu Kotowym, pow. Lipno, w czasie której poległ jego brat Szczepan Stryjewski "Józef", akcji ekspropriacyjnej w Urzędzie Gminy w Staroźrebach, w czasie której zabito 3 członków PPR.

Posłuchaj
11:24 PR24_MPLS 2020_09_13-13-36-07_Stryjewski.mp3 Andrzej Stryjewski o żołnierzu wyklętym Wiktorze Stryjewskim ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Andrzej Stryjewski (syn żołnierza wyklętego Wiktora Stryjewskiego)
Data emisji: 13.09.2020
Godzina emisji: 13.36

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Kołodziej: zbrodnie komunistyczne nie powinny się przedawniać

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 16:24
- Zbrodnie komunistyczne, tak jak zbrodnie nazistowskie, powinny tak samo bezterminowo nie ulegać przedawnieniu. Powinny być ścigane do końca, dopóki jest możliwość i pojawiają się jakieś nowe fakty i dowody w sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Gościem PR24 był także Andrzej Gwiazda, również legenda Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ofiary sytemu komunistycznego". Wiceprezes IPN o odkryciu ludzkich szczątków w więzieniu przy ul. Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 14:30
- Na terenie b. więzienia UB przy Rakowieckiej znaleźliśmy szczątki dwóch mężczyzn. Naszym zdaniem, na tę chwilę, to ofiary sytemu komunistycznego, a nie niemieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń