X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Żurawski vel Grajewski: nie grozi nam, że budżet UE nie zostanie uchwalony

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 16:08
- Straszenie się konfliktem czy wyrzuceniem Polski z UE jest niepoważne i nikt na to nie pójdzie. Żadnego dramatu nie ma, a Polska ma wszelkie podstawy do tego, by wygrać sprawę związaną z wetem budżetu unijnego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Rozmowa dotyczyła weta budżetu Unii Europejskiej ze strony Polski i Węgier. - Nie ma zagrożenia, aby budżet nigdy nie został uchwalony. To gra wielu interesów państw członkowskich, w tym krajów, które są w gorszej sytuacji gospodarczej niż Polska. Najpierw był kryzys migracyjny, teraz jest kryzys koronawirusowy. Nie należy sobie wyobrażać, że spór będzie trwał latami, to będzie kilka miesięcy czy tygodni - prognozował prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Zbigniew Ziobro EN 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: polski rząd broni praworządności Unii Europejskiej

"To nie może być karane"

Jego zdaniem "sytuacja nie jest wcale tak dramatyczna w sensie finansowym". Podkreślił również, że Niemcy nie doceniają "stanu mentalnego" Polaków. - Uznaje się, że jest on taki jak jeszcze 10 czy 15 lat temu. Nie sądzę, aby prezydencja niemiecka była w stanie rozwiązać tę sytuację do końca roku - dodał. 

Posłuchaj
26:34 PR24_MPLS 2020_11_19-15-33-06.mp3 Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o polskim wecie dla budżetu unijnego (Temat Dnia/Gość PR24)

- Mamy naturalny spór ideologiczny między polskim rządem a Unią Europejską, ale to uprawnione różnice polityczne, o których rozstrzygają wyborcy. To nie może być karane odbieraniem funduszy unijnych - zaznaczył politolog.

Czytaj także:

- Jeśli populiści zniszczą rynek Południa, szybko staną się bezrobotni. Gdyby doszło do wzajemnego zamykania się, wszyscy na tym stracą. Straszenie się konfliktem czy wyrzuceniem Polski z UE jest niepoważne i nikt na to nie pójdzie. Żadnego dramatu nie ma, a Polska ma wszelkie podstawy do tego, by wygrać tę sprawę - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (UŁ)

Data emisji: 19.11.2020

Godz. emisji: 15.33

pkr

Czytaj także

Prof. Paruch: to unijne organy przestają być praworządne, łamią normy wpisane do traktatów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:28
- Od kilku lat organy Unii Europejskiej usiłują uzurpować różne uprawnienia, rozszerzając je bardzo wyraźnie, pozatraktatowo. W ten sposób łamią porządek prawny - powiedział prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS. - Propozycję połączenia wypłaty środków unijnych z praworządnością upowszechniono wtedy, gdy pojawiła się realna szansa osadzenia w Białym Domu Joe Bidena - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier wskaże prawne aspekty weta wobec budżetu UE. Zapowiedział uchwałę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 19:35
- Chcę zaproponować na jutro uchwałę, w której będą ujęte wszystkie aspekty ws. budżetu UE od strony prawnej, legislacyjnej i regulacyjnej, najważniejsze, o których powiedziałem w Sejmie - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weto Polski i Węgier ws. unijnego budżetu. Prof. Krysiak: Niemcy prowadzą do destrukcji UE

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 11:47
- Niemcy nie są zaskoczeni wetem. Przez kilka miesięcy próbowali przygotować strategię i układali różne scenariusze. Musieli poświęcić czas, by przygotować się do akcji frontalnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z SGH o wecie Polski i Węgier ws. budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
rozwiń zwiń