"Ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne". Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego

2020-12-05, 17:39

"Ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne". Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego
Piotr Dmitrowicz. Foto: PR24

- Muszą być odpowiednie mechanizmy, które takie sytuacje będą nagłaśniać i wyjaśniały, i robiły wszystko, żeby osoby z taką przeszłością nie pełni żadnych ważnych funkcji czy to w sądownictwie, czy to w innych działach państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w kontekście sprawy sędziego Iwulskiego.

Prokuratorzy IPN wszczęli śledztwo w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności działaczy demokratycznej opozycji w PRL, które dotyczy sędziego Józefa Iwulskiego. Jak wynika z ustaleń śledztwa, Józef Iwulski, jako ówczesny sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, zasiadał w składzie sędziowskim, który w październiku 1982 roku bezprawnie skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata pozbawienia wolności za wykonanie i rozpowszechnianie ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem.

Powiązany Artykuł

Iwulski EN-1200.jpg
"Kluczowa jest nieskazitelność moralna". Prof. Ryba o sprawie sędziego Iwulskiego

- To jest też kwestia układów - stwierdził Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj

Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego (Temat Dnia/Gość PR24) 22:24
+
Dodaj do playlisty

 

Przypomniał, że "w przyszłym roku mamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego". - Trzydzieści lat już ponad od tzw. wolnych wyborów, a my ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne, o kwestie, które tak naprawdę powinny być już rozwiązane w latach 90. - podkreślił gość Polskiego Radia 24. Dodał, że "to nie jest tylko kwestia sądownictwa, ale szerzej rozumiana kwestia".

Czytaj również:

- Po 89 roku należało bardzo wyraźnie doprowadzić do pełnej dekomunizacji i do reformy edukacji - zaznaczył Piotr Dmitrowicz.

Wyraził przekonanie, że kwestia edukacji "całe lata 90. była pomijana". - Dorastały kolejne pokolenia w przeświadczeniu, że był jakiś tam PRL, że coś tam się działo, było lepiej, gorzej, ale tak naprawdę było śmiesznie, to było taki dziwny twór państwowy, ale już do nie ma - powiedział gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 05.12.2020
Godzina emisji: 17.06

itom/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej