X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zamach na własny naród, który miał odstraszać". Prof. Ryba o pacyfikacji kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:43
- Na rozkaz Moskwy przywódcy PRL dokonali zamachu na własny naród. Później twierdzono, że Wojciech Jaruzelski ratował Polskę przed interwencją sowiecką. Doskonale wiemy, że prawda była inna - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Pacyfikacja strajku w kopalni Wujek
Pacyfikacja strajku w kopalni "Wujek"Foto: ipn.gov.pl

16 grudnia 1981 oddziały wojska i ZOMO zaatakowały bezbronnych górników kopalni "Wujek". Zginęło dziewięciu z nich. Dyktatorem stanu wojennego był wówczas Wojciech Jaruzelski, a ministrem spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak. Obaj dokończyli żywota w III RP przez nikogo nie niepokojeni.

pap_20081201_0B8_663x364.jpg
Pacyfikacja kopalni "Wujek" - zbrodnia stanu wojennego

- Świadczy to o tym, na jakich fundamentach była budowana III RP. Wymiar sprawiedliwości w tym okresie funkcjonował w prostej peerelowskiej kontynuacji, trudno sobie wyobrazić, by był sprawny w orzekaniu w sytuacji swoich wszystkich uwarunkowań i uwikłań, w jakich działał - wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Dodał, że jest to obciążenie i trudność, które trwają do dziś. - Cały czas trwa wydobywanie się ze zdrady narodowej - zaznaczył politolog.

Posłuchaj
12:43 _PR24_AAC 2020_12_16-09-45-46.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o pacyfikacji kopalni "Wujek" ("Temat dnia/Gość PR24")

Odnosząc się do pacyfikacji kopalni "Wujek", prof. Ryba stwierdził, że to na rozkaz Moskwy przywódcy PRL dokonali zamachu na własny naród. Później twierdzono, że Wojciech Jaruzelski ratował Polskę przed interwencją sowiecką.

- Doskonale wiemy, że prawda była inna. Miało to odstraszać, bardzo brutalne rozprawienie się z protestującymi miało pokazać, że władza jest zdeterminowana do samego końca w obronie socjalizmu - powiedział w rozmowie z Michałem Rachoniem.

Prof. Mieczysław Ryba ocenił, że cały czas wisi nad Polską cień PRL. Ukształtowały się w naszym kraju dwa obozy: patriotyczny i kosmopolityczny. - Ten drugi wydaje się być w przeważającej mierze reprezentantem tzw. grubej kreski, czyli nierozliczania się z systemem, który miał się sam oczyścić - zaznaczył historyk.

- Jest cały szereg naleciałości do dnia dzisiejszego. Obecnie również wielu polityków poszukuje pana na zewnątrz, nie mogą sobie wyobrazić niepodległości, są w stanie swoje własne społeczeństwo prześladować w imię rozkazów zewnętrznych - wskazał.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 9.46

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Nikt do końca nie wierzył, że się wydarzy". Krzysztof Pluszczyk o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 10:00
- Nic komunistom tak dobrze nie wyszło jak stan wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach.
rozwiń zwiń