X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Naszym obowiązkiem jest chronić życie do samego końca". Prof. Ryba o śmierci Polaka w Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 10:45
- Jeśli nie szanuje się życia poczętego, jeśli się nie szanuje małego dziecka, to jak się będzie szanować starszego czy chorego? Naszym obowiązkiem jest chronić życie do samego końca - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sfam_photo/ Shutterstock

Zmarł Polak, który od listopada 2020 roku przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Sprawa jego podłączenia do aparatury podtrzymującej życie była przedmiotem sporu sądowego. 

Gość PR24 zwrócił uwagę na to, że w Polsce wciąż dominuje - w odróżnieniu od wielu krajów Zachodu - chrześcijańskie podejście do życia ludzkiego. 

1200_szpital_TT.png
"Nie pozwolimy, by taka tragedia się powtórzyła". Internauci oddają hołd zmarłemu Polakowi z Plymouth

- Mamy do czynienia z tradycją, z dziedzictwem dwóch wielkich ludzi: Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. W świecie chrześcijańskim koncepcja człowieka i życia nie jest zredukowana do wymiaru naturalistycznego, to znaczy nie twierdzi się, że człowiek jest produktem jakichś ślepych sił ewolucji czy tylko zbiorem cząstek materialnych - powiedział prof. Mieczysław Ryba. 


Posłuchaj
17:00 PR24_mp3 2021_01_27-09-40-43.mp3 prof. Mieczysław Ryba o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii (Temat dnia)

 

Jak zaznaczył, w chrześcijaństwie mówi się o Bogu Stwórcy. W koncepcji niechrześcijańskiej natomiast "nie ma bytu wyższego, który powołuje człowieka do życia". - Taki człowiek ma o tyle sens istnienia, o ile czerpie z tego istnienia przyjemność, a społeczeństwo o tyle go utrzymuje przy życiu, o ile to się opłaca. To jest rzeczywistość, która już się pojawiała w przestrzeni świata Zachodu w momentach krytycznych. Występowała ona w świecie anglosaskim jako pewna koncepcja. Należy postawić pytanie: gdzie jest obecnie Europa, gdzie jest Zachód w sensie kulturowym? - dodał profesor. 

Jego zdaniem "cywilizacja śmierci, jeśli już raz zostanie uruchomiona, trudno ją będzie zatrzymać".

Czytaj także:

Mieczysław Ryba zwrócił również uwagę na stanowisko polskiej opozycji w tej sprawie. Wielu jej polityków poparło stanowisko Londynu, krytykując działania polskiego rządu, który chciał sprowadzić Polaka do kraju. 

- Tylko dlatego, że to Wielka Brytania - a więc Zachód - przyjęła stanowisko wbrew życiu, to polska opozycja stanęła po stronie Wielkiej Brytanii. Jedyną ich racją jest to, że tu rządzi PiS. Oni uważają, że wszystko, co robi PiS, jest złe, a wszystko, co robi Zachód, jest dobre - skomentował rozmówca PR24. 

Według niego "naszym obowiązkiem jest chronić życie do samego końca". - Jeśli nie szanuje się życia poczętego, jeśli się nie szanuje małego dziecka, to jak się będzie szanować starszego czy chorego? Jeśli tu otworzymy furtkę, za chwilę znajdą się tacy, którzy powiedzą, że życie przeciwników ideologicznych jest mniej warte - powiedział. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba (KUL)
Data emisji: 27.01.2021
Godzina: 9.33

bartos

Czytaj także

"To barbarzyńskie morderstwo". Prof. Maksymowicz o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 21:18
Profesor Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, podkreślił, że w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii dopuszczono się "co najmniej eutanazji" Polaka, będącego w śpiączce. - Ja bym powiedział, że to było naprawdę barbarzyńskie morderstwo - dodał profesor. O śmierci mężczyzny poinformowała dziś rodzina.
rozwiń zwiń