X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Reginia-Zacharski o paszportach szczepień: jeden z procesów w wyścigu między wolnością a bezpieczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 10:47
- To pomysł prowadzący do zakwestionowania, przynajmniej częściowego, swobody przemieszczania się, to podważenie kolejnego z czterech podstawowych filarów, na których budowano Unię Europejską - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Viacheslav Lopatin

Dyskusje i kontrowersje wśród opinii publicznej wzbudza plan wprowadzenia paszportów/certyfikatów szczepień przeciwko koronawirusowi, których posiadanie miałoby dawać możliwość przemieszczania się między państwami Unii Europejskiej.

EU summit 1200 pap.jpg
Wideoszczyt UE. Debata o przyspieszeniu produkcji szczepionek i ograniczeniach

- Póki co nie ma jeszcze decyzji, ale trend jest dość wyraźny. Pojawiające się komunikaty traktowałbym w kategorii nie "czy", ale "kiedy i jak". To jeden z procesów w wyścigu między wolnością a bezpieczeństwem, to znak współczesności - stwierdził prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Zdaniem politologa pomysł związany z paszportami szczepień prowadzi do zakwestionowania, przynajmniej częściowego, swobody przemieszczania się. - To podważenie kolejnego z czterech podstawowych filarów, na których budowano UE - dodał.

Posłuchaj
21:06 PR24_mp3 2021_02_26-09-37-45.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o pomyśle wprowadzenia paszportów szczepień ("Temat dnia/Gość PR24")

Jak zauważył, omawiane rozwiązanie może prowadzić do inwigilacji. Prof. Reginia-Zacharski uważa, że paszport mogłyby mieć formę mobilnej aplikacji, co ułatwiłoby ten proces.

- Nie sądzę, by było to ujęte w formie książeczek, gdzie będziemy wbijać sobie kolejne wizy. Skłaniałbym się raczej ku rozwiązaniu elektronicznemu, mogącemu wprowadzać pewną kontrolę. Wygeneruje to również niebywałe ilości danych, które będą gdzieś trafiać. Wchodzimy zatem coraz bardziej w świat sztucznej inteligencji samodzielnie przetwarzającej dane - zaznaczył rozmówca Michała Rachonia.

Przyznał również, że sprawa paszportów to kolejny powód do dyskusji o tym, jak COVID-19 i wszystko, co jest z nim związane, będzie zmieniać świat.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog z Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 26.02.2021
Godzina emisji: 9.37

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Nastroje społeczne podczas pandemii. Ekspert: cierpliwość Europejczyków trzeszczy w szwach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:11
- Reakcje rządów pokazują, że będzie trzeba stosować radykalne środki, by spróbować wyjść z tego oblężenia epidemiologicznego. To może skutkować niepokojami społecznymi, a także w perspektywie długofalowej, nie tyle obalaniem rządów, ile polityką złości, która będzie zmieniała preferencje wyborcze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS.
rozwiń zwiń