Zgłobiś: to na terenie Polski za pomoc Żydom groziła kara śmierci
- Skala pomocy Żydom przez Polaków, mimo zagrożenia karą śmierci, była ogromna - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zgłobiś z Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
2021-03-27, 15:50
W Markowej odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów Pod Okupacją Niemiecką. Ten dzień ustanowiony został na pamiątkę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów i ośmiorga przechowywanych przez nich Żydów 24 marca 1944 roku.
- Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do państw na terenie Europy Zachodniej, na terenie okupowanej Polski, za pomoc Żydom groziła kara śmierci - powiedział gość PR24. Jak dodał, wśród badaczy istnieją duże rozbieżności dotyczące liczby Polaków, którzy ratowali Żydów. Szacunki wahają się od 300 tys. do prawie 1 mln osób.
Powiązany Artykuł
Żydom na ratunek. Historie Polaków, którzy pomagali przetrwać skazanym na zagładę
"Postawa obojętności"
Zauważył, że w czasie II wojny światowej, istniało kilka postaw wobec ratowania Żydów. - Najbardziej powszechną, była postawa obojętności, ale zdarzały się postawy bohaterskie, heroiczne, oraz postawy przeciwne, czyli donoszenie na osoby, które Żydów ratowały - mówił Marcin Zgłobiś.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ma szczególną wymowę w Markowej, na zawsze powiązanej z tragicznym losem rodziny Ulmów, bestialsko zamordowanej 24 marca 1944 r. wraz z Żydami, których ukrywali. Mimo tej straszliwej zbrodni inni cisi bohaterowie z podkarpackiej wsi uratowali przed zagładą 21 Żydów. Imieniem rodziny Ulmów nazwano Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, działające od pięciu lat w Markowej.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Marcin Zgłobiś (Muzeum Polaków Ratujących Żydów)
Data emisji: 27.03.2021
REKLAMA
Godzina: 15.06
REKLAMA