Problemy z dostawą szczepionek w UE. Rybińska: zostało popełnionych wiele błędów i trudno je teraz naprawić
- Oczywiście Unia mogłaby renegocjować te umowy i nie do końca rozumiem postrzeganie Unii, która myślała że koncerny będą działały w rodzaju organizacji charytatywnych. Zostało tutaj popełnionych wiele błędów, które teraz trudno naprawić - powiedziała o problemach z dostawami szczepionek do krajów Unii Europejskiej Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci".
2021-03-28, 13:31
Zgodnie z zapowiedziami przedstawionymi przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na czwartkowej konferencji, od soboty 27 marca 2021 r. w Polsce wprowadzono kolejne obostrzenia. W całej Europie można zanotować wzrost zakażeń, co świadczy o nadejściu trzeciej fali COVID-19.
Powiązany Artykuł
Sytuacja gospodarcza w Polsce. Ekspert: całą nadzieję opieramy na szczepionkach
"Zbyt mała liczba szczepionek"
Zdaniem publicystki, od wielu miesięcy mamy do czynienia ciągle z tym samym problemem w walce z koronawirusem. - Wszystkie kraje Unii Europejskiej borykają się ciągle z tym samym problemem. Jest to zbyt mała ilość szczepionek. Spór z koncernami farmaceutycznymi trwa. Wiemy, że w ostatnich dniach Komisja Europejska zabezpieczyła 30 mln dawek szczepionki AstraZeneca we Włoszech. Miały one trafić na export - powiedziała Aleksandra Rybińska.
- Szczepienia ciągle toczą się zbyt wolno. Jest to ok. 14 dawek na 100 osób w Unii podczas, gdy w Wielkiej Brytanii jest 46 dawek. Problem pozostaje nierozwiązany. Co prawda producenci zobowiązali się, że są w stanie dostarczyć więcej szczepionek, ale opóźnienie jest już bardzo duże - dodała.
- Zuber: nie wiem co zrobi rząd, ale ja zdecydowałbym się na twardy lockdown
- Nie bagatelizujmy COVID-19. Prof. Gut apeluje, by nie zwlekać z udaniem się do lekarza
- Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 60-64 lata
Publicystka zaznaczyła, że wspólnota próbuje naprawić swoje błędy, ale nadal nie przynosi to zamierzonych efektów. - Unia Europejska działa w tej sprawie poprzez zakaz eksportu szczepionek poza jej teren. To próba zabezpieczenia większej ilości. Robią to także kraje indywidualnie. Oczywiście Unia mogłaby renegocjować te umowy i nie do końca rozumiem postrzeganie Unii, która myślała że koncerny będą działały w rodzaju organizacji charytatywnych. Zostało tutaj popełnionych wiele błędów, które teraz trudno naprawić - powiedziała.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Magdalena Złotnicka
Gość: Aleksandra Rybińska (Sieci)
REKLAMA
Data emisji: 28.03.2021
Godz. emisji: 13:06
dz
REKLAMA