more_horiz

"Ciekawa próba stworzenia w PE alternatywy". Prof. Jabłoński o spotkaniu Morawiecki-Orban-Salvini

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:44
- Również pod względem politycznym może być to przedsięwzięcie, którego zamiarem będzie realizowanie wspólnych założeń wykraczających poza kwestie światopoglądowe. Mam tu na myśli sprawy dotyczące uchodźców czy budowania Europy ojczyzn - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

W Budapeszcie dojdzie do spotkania Mateusza Morawieckiego, Viktora Orbana i Matteo Salviniego. Głównym tematem rozmów ma być powołanie nowej grupy w Parlamencie Europejskim. Jej cel to "zaoferowanie alternatywy dla Europejskiej Partii Ludowej, która przechyliła się na lewo".

shutterstock morawiecki orban salvini 1200.jpg
"Chcemy ochronić swoje narody, naszą tożsamość". Dziś spotkanie Morawiecki-Orban-Salvini

Rozmowa w Budapeszcie ma dotyczyć m.in. funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. Rzecznik Orbana Bertalan Havasi oznajmił, że tematem będzie sojusz polityczny Prawa i Sprawiedliwości, Fideszu oraz Ligi.

Zdaniem prof. Arkadiusza Jabłońskiego, od strony ideowej, jest to ciekawa próba stworzenia alternatywy dla liberalno-lewicowych stronnictw.


Posłuchaj
22:00 PR24_mp3 2021_04_01-09-34-43.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o spotkaniu Morawiecki-Orban-Salvini ("temat dnia/Gość PR24")

- Również pod kątem politycznym może być to przedsięwzięcie, którego zamiarem będzie realizowanie wspólnych założeń wykraczających poza kwestie światopoglądowe. Mam tu na myśli sprawy dotyczące m.in. uchodźców czy budowania Europy ojczyzn. Być może do tej pory brakowało silnego głosu, który byłby bardziej znaczący niż pojedyncze próby wspomnianych formacji niemogących się właściwie przebijać - podkreślił socjolog.

Rozmówca Michała Rachonia zwrócił uwagę, że jest jeszcze długa droga do tego, nim PiS, Fidesz i Liga zdobędą znaczące poparcie. - Z drugiej strony być może już teraz istnieje wystarczające niezadowolenie społeczne wynikające z tego, co dziś jest na agendzie politycznej, co zajmuje elity w porównaniu do tego, co jest zbiorem realnych problemów, przed którymi stają społeczeństwa - dodał prof. Jabłoński.  

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 09.34

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem