"Mamy kalkę grypy hiszpanki". Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o pandemii COVID-19
- Różnica między hiszpanką a pandemią COVID-19 jest taka, że w czasie hiszpanki w trzecim piku było mniej zachorowań niż w dwóch poprzednich pikach. Natomiast u nas mamy intensyfikację zakażeń - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
2021-05-02, 11:02
W niedzielę trwa drugi dzień akcji "Zaszczep się w majówkę". Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. W Polskim Radiu 24 o walce z pandemią mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
Powiązany Artykuł
Drugi dzień akcji "Zaszczep się w majówkę". Kolejne roczniki mogą zapisywać się na szczepienia
Rozmówczyni PR24 podkreśliła, że dobrze się stało, że punkty powszechnego szczepienia zostały uruchomione. Wyraziła równocześnie żal, że dzieje się to tak późno, bo - jak stwierdziła - dostawy szczepionek są zwiększone już od kilku tygodni.
Czarne scenariusze?
Mówiąc o III fali pandemii podkreśliła, że "czarne scenariusze", najgorsze prognozy mówiące o nawet 40 tys. zakażeń, ostatecznie się nie sprawdziły dlatego, że to "wróżenie z fusów".
- Niezależnie od tego, jak twarde były dowody matematyczne, bo przecież śledzi się pandemię nie tylko w Polsce, ale w każdym innym kraju, także na szczeblu organizacji o zasięgu ogólnoświatowym, bazując na różnych wypracowanych modelach matematycznych. Ale to jest po prostu żywy twór, ten wirus. Czyli mamy zjawiska biologiczne, które nie zawsze mieszczą się w sztywnych ramach wzorów matematycznych - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
REKLAMA
- Ponad 11 mln wykonanych szczepień w Polsce. Od dziś mogą rejestrować się dwa kolejne roczniki
- Akcja "Zaszczep się w majówkę". Ogromne kolejki do mobilnych punktów
- Koronawirus w Polsce. Niemal 3 mln osób w pełni zaszczepionych na COVID-19
Powiązany Artykuł
Marcin Romanowski: najlepszym rozwiązaniem promocja szczepień, nie przymus
Podobieństwo do hiszpanki
Zapytana o to, jak to się dzieje, że mamy gwałtowny spadek liczby zakażeń, wyjaśniła, że pandemia "zachowuje się jak pandemia", to znaczy wszystkie opisywane pandemie mają podobne wykresy z fluktuacjami - raz wyżej, raz niżej.
- Tutaj mamy, można powiedzieć, kalkę (grypy) hiszpanki, o czym wielokrotnie mówiłam, czyli trzeci pik zachorowań. Różnica między hiszpanką a pandemią COVID-19 jest taka, że w czasie hiszpanki w trzecim piku było mniej zachorowań niż w dwóch poprzednich pikach. Natomiast u nas mamy intensyfikację zakażeń - mówiła prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
Gościem PR24 był także Zbigniew Kowalski, ekspert ds. komunikacji interpersonalnej w medycynie, który mówił o tym, jak należy promować szczepienia wśród Polaków. Zwrócił uwagę na to, że akcja "Zaszczep się w majówkę" jest wielkim sukcesem promocyjnym, a my - jako społeczeństwo - "potrzebujemy takich obrazków" jak zdjęcia kilometrowych kolejek do punktów szczepień.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska (Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie), Zbigniew Kowalski (ekspert ds. komunikacji interpersonalnej w medycynie)
Data emisji: 02.05.2021
Godzina emisji: 09.33, 10.44
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA