X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kredyty walutowe a SN - czy jest szansa na rozsądne rozstrzygnięcie? Mec. Bodył-Szymala wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 14:39
- Rozumiem rodzaj zniecierpliwienia, ale z drugiej strony trochę nie umiem oprzeć się wrażeniu, że co nagle, to po diable - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Bodył-Szymala, adwokat, komentując decyzję o odroczeniu orzeczenia SN w sprawie kredytów walutowych. - Być może uchwycenie szerszego kontekstu zwiększy szansę na rozsądne rozstrzygnięcie - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/siekierski.photo

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odroczyła we wtorek bez terminu posiedzenie ws. zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych - informował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski. Jak dodał, Izba Cywilna podjęła we wtorek postanowienia o zwróceniu się o stanowiska w sprawie przedstawionych zagadnień do: Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego.

sąd najwyższy shutterstock_1533435362 1200.jpg
Sąd Najwyższy: decyzja ws. frankowiczów odroczona

- Izba Cywilna miała pomóc nam rozstrzygnąć, w jaki sposób strony powinny się rozliczać, gdyby się okazało, że : 1) umowa kredytu walutowego zawiera klauzule abuzywne; 2) nie da się inaczej przywrócić równowagi kontraktowej i konieczne jest unieważnienie tej umowy - wskazał mecenas Piotr Bodył-Szymala. - Oczywiście, pierwsze, podstawowe pytanie, które jest w katalogu stawianych Izbie, to pytanie o to, czy abuzywne postanowienie w polskim systemie prawnym da się czymś uzupełnić - zaznaczył. 

"Co nagle, to po diable"

- To są rzeczy niezwykle istotne z punktu widzenia podmiotów, rodzin, które są związane umową kredytu walutowego, ale także są niezwykle istotne z punktu widzenia stabilności całego systemu prawnego i systemu ekonomicznego. Z tej perspektywy rozumiem rozdaj zniecierpliwienia, ale z drugiej strony trochę nie umiem oprzeć się wrażeniu, że co nagle, to po diable - powiedział gość "Tematu dnia".

Czytaj także: 

- Być może uchwycenie tego szerszego kontekstu społecznego - bo to rzecznicy: Praw Obywatelskich, Finansowy, Praw Dziecka - i ekonomicznego - Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego - zwiększy istotnie szansę na rozsądne rozstrzygnięcie na koniec drogi - wskazał med. Piotr Bodył-Szymala. 

Posłuchaj
04:48 Mecenas - krotko [PR24]PR24 (mp3) 12 maj 2021 13_07_43.mp3 Mec. Piotr Bodył-Szymala: uwzględnienie kontekstu społecznego sporu o kredyty walutowe daje szanse na rozsądne rozstrzygnięcie ("Temat dnia / PR24)

Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyRyszard Gromadzki

Gość: dr Piotr Bodył-Szymala (adwokat, "Monitor prawa bankowego")

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 13.06


mbl

Czytaj także

Wzrost popularności kredytów zaciąganych przez internet. Ekspert: to dodatkowa pokusa

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 15:07
- Korzystanie z kredytu przez internet jest bardzo proste. To jest też dla nas bardzo duża pokusa, żeby się zadłużać pochopnie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Wysocka, ekspert ds. bankowości z Wyższej Szkoły Bankowej, komentując wzrost popularności kredytów online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa odszkodowania za internowanie w stanie wojennym. Jest wyrok Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 09:33
Po skardze nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego, Sąd Najwyższy uchylił wyrok poznańskiego wymiaru sprawiedliwości, który przyznał 20 tys. zł zadośćuczynienia mężczyźnie internowanemu w stanie wojennym na siedem miesięcy za działalność antykomunistyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rażące naruszenie prawa materialnego". Skarga nadzwyczajna Zbigniewa Ziobro do SN

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 06:40
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 26 sierpnia 2005 r., uzyskanego w wyniku przestępczych działań grupy oszustów.
rozwiń zwiń