Państwa Unii Europejskiej realizują Europejski Zielony Ład - projekt, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W wielu krajach, w tym w Polsce, konieczne będzie przeprowadzenie energetycznej transformacji.
"Die Welt": polska transformacja energetyczna skupiona na atomie, co niepokoi polityków w Niemczech
- Zielony Ład to i wielkie zagrożenie, i wielka szansa. Oznacza to oczywiście, że będziemy wygaszać kopalnie, ale mówimy o perspektywie jednego pokolenia. W tej chwili i tak wydobywamy jedną trzecią węgla w porównaniu do tego, co było 30 lat temu - powiedział Tomasz Sakiewicz.
Jak zaznaczył, "za 30 lat węgiel pewnie będzie stanowił margines energetycznego zapotrzebowania". - Natomiast kopalnie mogą funkcjonować w zupełnie inny sposób - stwierdził dziennikarz.
24:11 PR24_mp3 2021_05_19-10-33-24 (1).mp3 Tomasz Sakiewicz o transformacji energetycznej (Temat dnia)
Jego zdaniem "jest szansa, że kopalnie, które przestaną być producentem węgla do spalania, zaczną być producentem wodoru, metanu, składników chemicznych". - Na pewno część pracy kopalń będzie potrzebna w przyszłości do produkcji dużo czystszej energii i do dużo bardziej rozwiniętych technologii. Natomiast węgiel, w takiej formie jak go znamy obecnie, będzie powoli wygaszany - podkreślił.
Czytaj także:
- To jest obecnie tendencja ogólnoświatowa, choć nie wszystkie kraje traktują to tak samo. Nie unikniemy tego trendu światowego, zielona energia będzie po prostu tańsza. Najważniejsze jest to, żeby ta energia była produkowana u nas, a nie kupowana za granicą - dodał Tomasz Sakiewicz.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość audycji: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")
Data emisji: 19.05.2021
Godzina emisji: 10.33
bartos