"Ten niemiecki obóz powstał dla Polaków, trafialiśmy tam jako pierwsi". Była więźniarka o Auschwitz
- Początek tego miejsca ma dla nas ogromne znaczenie. Bo to jest niemiecki obóz, który powstał dla Polaków. Pierwszymi więźniami byli Polacy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Wojnarowska-Gautier, była więźniarka KL Auschwitz. Gościem audycji był także Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego i kurator wystawy "728".
2021-06-13, 14:38
14 czerwca w 1940 roku z Tarnowa wyruszył transport Polaków więzionych w tamtejszym areszcie. Pojechał on w nieznane - 728 więźniów nie wiedziało, gdzie są wywożeni. Podstawiono im osobowe wagony. Trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, co to za miejsce.
Powiązany Artykuł
81 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz
W niedzielę 13 czerwca b.r. na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyła się prezentacja wystawy "728". Została ona zorganizowana, żeby uczcić 81. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz. Na ekspozycji można zobaczyć plakaty Wojciecha Korkucia - z imionami, nazwiskami i zachowanymi fotografiami Polaków, którzy trafili do niemieckiego obozu.
Posłuchaj
Barbara Wojnarowska-Gautier jako dziecko była więźniarką KL Auschwitz. - O pierwszym transporcie powinniśmy pamiętać dlatego, że jest to data, która otworzyła Auschwitz jako obóz koncentracyjny. Wtedy rozpoczęło się całe okrucieństwo, bestialstwo, które miało miejsce w tym obozie, a które zakończyło się 27 stycznia 1945 roku - powiedziała.
REKLAMA
"Świat wie o końcu obozu, o początku nie pamięta"
- Większość świata wie o końcu obozu. Przekazy na ten temat są co roku. A 14 czerwiec 1940 roku jest faktem mało znanym, nierozpoznawalnym na świecie. W związku z tym naszym celem jest, aby w identyczny sposób mówiono także o tym początku - dodała.
- Zwłaszcza, że początek ma ogromne znaczenie dla nas, dla Polaków. Bo to jest niemiecki obóz, który powstał dla Polaków. Pierwszymi więźniami byli Polacy. Tak było przez dwa lata, a potem kiedy w Niemczech zapadła decyzja o eksterminacji narodu żydowskiego, zaczęło się to dziać także w obozie numer 2. A zatem historia ta zaczęła się w obozie Auschwitz oznaczonym numerem 1 - podkreśliła Barbara Wojnarowska-Gautier.
Powiązany Artykuł
"Nie byli świadomi, dokąd jadą". Prof. Wolsza o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz
Piotr Bernatowicz zaznaczył, że pierwszy transport Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego "to bardzo ważna data, ważne wydarzenie, związane z opowieścią o Auschwitz, która jest zapomniana, nieobecna".
- Chodzi o Auschwitz nie tylko jako miejsce zagłady narodu żydowskiego, ale przede wszystkim miejsce, które było przeznaczone dla Polaków, gdzie Niemcy chcieli eksterminować także naród Polski. To nie jest żadna kontrnarracja do tej o eksterminacji Żydów. Ona jest jej uzupełnieniem. Ale ona pozostała w cieniu, została zapomniana - powiedział kurator wystawy.
REKLAMA
oprac. Robert Bartosewicz
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Barbara Wojnarowska-Gautier (była więźniarka KL Auschwitz), Piotr Bernatowicz (kurator wystawy "728")
Data emisji: 13.06.2021
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA