"Ta sprawa wywołuje duże oburzenie w społeczeństwie". Cezary Gmyz o praworządności w Niemczech

- Spór dotyczący praworządności w Niemczech jest jednym z najistotniejszych sporów dlatego, że w maju ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wydał orzeczenie, z którego wynikała nadrzędność prawa niemieckiego nad prawem unijnym - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie).

2021-07-13, 12:15

"Ta sprawa wywołuje duże oburzenie w społeczeństwie". Cezary Gmyz o praworządności w Niemczech
Cezary Gmyz, foto: PR24/MS

Były prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle skrytykował Komisję Europejską oraz Trybunał Sprawiedliwości UE za dążenie do nadmiernej centralizacji wspólnoty i "działanie na niekorzyść podmiotów trzecich".

Andreas Vosskuhle kierował niemieckim Trybunałem Konstytucyjnym w latach 2010-2020. Podczas jego kadencji Komisja Europejska wszczęła wobec Niemiec postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Powodem było podważanie prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym.

Decyzję KE ostro skrytykowało wielu niemieckich konstytucjonalistów, wskazując m.in. na podobne zarzuty instytucji unijnych wobec Polski, która również postanowiła zbadać sprawę wyższości prawa unijnego nad konstytucją.

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Niemcy: prawnicy krytykują KE i wzywają do obrony europejskiej wspólnoty państw

- KE, na której czele stoi Niemka - Ursula von der Leyen, ostatecznie postanowiła wszcząć procedurę praworządności, żeby po prostu stwierdzić, że jednak to unijne prawo jest ważniejsze. To wywołało w Niemczech dość duże oburzenie - podkreślił korespondent TVP. 

REKLAMA

Trzy dni temu na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ukazał się list 29 niemieckich konstytucjonalistów, którzy wezwali rząd federalny do tego, aby odrzucił żądania Komisji Europejskiej dotyczące prymatu prawa europejskiego nad krajowym.

Cios w integrację 

- Autorzy tego listu zwracali uwagę również na to, że instytucje europejskie (KE, PE, TSUE) przyłożyły topór do fundamentu integracji europejskiej - zaznaczył Cezary Gmyz.

Jak ocenił publicysta, sygnatariusze listu zwracali uwagę na to, że wbrew temu co sądzi Komisja Europejska, UE nadal jest wspólnotą państw, a nie federacją, wobec czego te państwa, które tworzą tę wspólnotę europejską, są krajami suwerennymi, a więc takimi, w których obowiązuje prawo ustanowione przez miejscowe parlamenty.

Posłuchaj

Cezary Gmyz o praworządności w Niemczech ("Temat dnia/Gość PR24") 22:36
+
Dodaj do playlisty

- To jest spór, który w Niemczech trwa już od dłuższego czasu, bo ten list nie był pierwszą próbą zwrócenia uwagi na przejmowanie przez instytucje europejskie kompetencji państw narodowych, wbrew traktatom europejskim - podsumował gość audycji.               

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń 

REKLAMA

Gość: Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 10.07 

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej