Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk: w czasie wojny Niemcy realizowali plan wykorzenienia Polaków
- Sprawa tak oczywista, jak odbudowa Pałacu Saskiego i kilku innych bardzo znaczących dla historii Polski budynków, dla tożsamości Polaków stanowi jak gdyby kolejny punkt, w którym ktoś zaczyna podważać sprawy wydawałoby się oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Jaskóła (były polityk, historyk).
2021-07-26, 13:19
Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Przeciwko uchwaleniu ustawy głosowali przedstawiciele m.in. KO, Lewicy i Polski 2050 oraz poseł mniejszości niemieckiej.
Powiązany Artykuł
Stanisław Karczewski: chcemy odbudować Pałac Saski do 2028 roku
- W pewnym momencie doszedłem do takiej konstatacji, że ci, którzy głosowali przeciwko odbudowie Pałacu Saskiego, są mimowolnymi, bądź niemimowolnymi, spadkobiercami Himmlera i Hitlera - ocenił Jaskóła.
Jak przypomniał historyk, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że "Warszawa utraciła ponad 900 zabytkowych budowli, po wojnie zostało ich 64. Niemcy wchodząc do wojny, oprócz spraw wojskowych, byli niezwykle dobrze przygotowani. Realizowali plan wykorzenienia Polaków".
Posłuchaj
- Ze zdziwieniem widzę, że 175 osób w polskim parlamencie głosuje przeciwko odbudowie Pałacu Saskiego, w którym był sztab generalny, w którym urzędował pułkownik Kowalewski (red. - Jan Kowalewski, podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego), który łamał szyfry Armii Czerwonej - co dało nam jedno z największych zwycięstw - w Bitwie Warszawskiej - podsumował gość audycji.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Michał Rachoń
REKLAMA
Gość: Tomasz Jaskóła (były polityk, historyk)
Data emisji: 26.07.2021
Godz. emisji: 10.09
kmp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA