more_horiz

"Wywiad amerykański nie miał doskonałego przeglądu spraw". Grochmalski o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 12:30
- Amerykanie nie zauważyli, że talibowie mieli doskonałe rozpoznanie i byli przygotowani do operacji przejęcia Afganistanu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej.
Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej w Afganistanie
Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej w AfganistanieFoto: USA Navy

Dantejskie sceny dzieją się na lotnisku w Kabulu. Tysiące Afgańczyków za wszelką cenę próbują dostać się do samolotów, by uciec z opanowanego przez talibów kraju. Według informacji miejscowych mediów, po tym jak amerykańscy żołnierze otworzyli ogień do ludzi, zginęło co najmniej 5 osób.


joe biden free shutt 1200 .jpg
Cezary Kaźmierczak: Afganistan w jakiejś mierze jest wielką klęską Ameryki

- Do tej sytuacji nie musiało dojść, ale kiedy przypomnimy sobie pierwsze wejście talibów do Kabulu w 1996 r., to też była to bardzo błyskawiczna i skuteczna akcja. Trzeba pamiętać, że to Rosjanie wymordowali co do jednego przedstawicieli ugrupowań, które stabilizowały sytuację w Afganistanie, to z kolei spowodowało, iż te klasyczne mechanizmy plemienne, które szukały rozwiązań i kompromisów, zostały zniszczone w czasie okupacji Związku Radzieckiego - powiedział ekspert.

"Talibowie przenikali wiele struktur"

Stany Zjednoczone ewakuowały już na lotnisko wszystkich pracowników ambasady w Kabulu, włącznie z ambasadorem. W efekcie ogromny budynek pozostał pusty. Dyplomatów ewakuowały też Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Szwecja, Czechy i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ewakuację rozpoczęła również Rosja, która wcześniej informowała, że nie ma takiej potrzeby.

- Talibowie do przejęcia władzy w Afganistanie byli przygotowani, a wywiad amerykański nie miał jednak doskonałego przeglądu sytuacji. Talibowie przenikali bardzo wiele struktur, ponieważ system doskonale wkomponował się w zastrzyki finansowe od USA. Handel stanowiskami był rzeczą powszechną w administracji afgańskiej - powiedział prof. Piotr Grochmalski.


Posłuchaj
19:43 PR24_mp3 2021_08_16-11-08-24.mp3 Prof. P. Grochmalski o sytuacji w Afganistanie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina: 11:08 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem