more_horiz

"Niemcy rozbijają naszą jedność narodową w tej kwestii". Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 12:48
- Musimy mieć świadomość, że dzisiaj Niemcy prowadzą bardzo cyniczną grę wobec Polski, Polaków, bo w bardzo prozaiczny sposób rozbijają jedność narodową wokół tej sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (PiS).      
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykFoto: PR24

Podczas II wojny światowej Polska, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, poniosła największe straty ludzkie i gospodarcze. Ok. 6 mln Polaków straciło życie.

Jarosław Sellin 1200.jpg
Reparacje wojenne dla Polski. Sellin: trzeba poruszyć ten temat w rozmowach z Niemcami

O reparacjach wojennych mówił na antenie PR24 Arkadiusz Mularczyk, który zaznaczył, że "inaczej by wyglądała sytuacja w naszym kraju, gdyby wokół tej sprawy był konsensus narodowy".

- Myślę, że zdecydowana większość polskiego społeczeństwa popiera tę inicjatywę. Różne sondaże pokazywały, że ponad 60 proc. społeczeństwa popiera nasze roszczenia reparacyjne - ocenił polityk PiS.

Jak podkreślił Arkadiusz Mularczyk, w kwestii należności reparacji nie ma zgody wśród polityków.  

- Ze światem politycznym jest problem. Niemcy "wychowały" sobie część środowiska politycznego w Polsce poprzez cały system różnego rodzaju fundacji, grantów, stypendiów, którymi wspierały i nadal wspierają różnych naukowców, historyków, a także polityków. To powoduje, że dzisiaj te środowiska niechętnie patrzą na próby historycznych rozliczeń. Niemcy robią to z pełną świadomością, "za koraliki" kupują sobie elity naukowe i polityczne w Polsce. W związku z tym rozbijają jedność narodową wokół kwestii reparacji wojennych - przypomniał.   

Posłuchaj
14:05 PR24_mp3 2021_09_01-11-34-05.mp3 Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych ("Temat dnia/Gość PR24")         

Mówimy o bardzo poważnych roszczeniach szacowanych na potężne kwoty, które zależą od metodologii przeliczania tych strat. Te środki wielokrotnie przekraczają to, co kiedykolwiek dała nam Unia Europejska - podsumował gość audycji.         

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański 

Gość: Arkadiusz Mularczyk (PiS)

Data emisji: 01.09.2021

Godzina: 11.34

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem