more_horiz

"Porozmawiamy o przyszłości w oryginalny sposób". Dr Kawecki o festiwalu poświęconym pamięci Lema

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 10:14
Ten festiwal, to konglomerat wydarzeń kulturalnych, naukowych i technologicznych. Chcemy rozmawiać o przyszłości, ale w dość oryginalny sposób. Na koniec będzie wyjątkowe wydarzenie, bo po raz pierwszy w historii wręczymy nagrody im. Stanisława Lema - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema o festiwalu Bomba Megabitowa.
Audio
  • Dr Maciej Kawecki o festiwalu Bomba Megabitowa ("Temat dnia / Gość PR24")
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

W dniach 10-14 września w Krakowie odbędzie się festiwal zatytułowany "Bomba Megabitowa - Festiwal Przyszłości". Wydarzenie będzie swoistym podsumowaniem trwającego Roku Stanisława Lema, posłuży przybliżeniu twórczości autora szerszej publiczności, ale także zastanowieniu się, jak genialnym umysłem był Lem. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej.

stanisław lem pap 1200a.jpg
Dr Kawecki: twórczość Stanisława Lema to nasze dobro narodowe

Bomba Megabitowa w Krakowie

Gość PR24 wyjaśnił, że festiwal Bomba Megabitowa, to cały szereg wydarzeń zarówno o charakterze naukowym i technologicznym, jak i kulturalnym. Opisując wydarzenie, wymieniał m.in. szereg warsztatów, w których udział będzie mogła wziąć młodzież, np. budując łazik marsjański. Te warsztaty będą odbywały się w pierwszych dwóch dniach festiwalu.

- Potem 12-14 września, to jest festiwal, to są panele dyskusyjne, w których rozmawiamy o przyszłości, ale w dość oryginalny sposób. Po pierwsze - tych paneli jest bardzo mało, one są nieliczne, nie chcemy, żeby festiwal był przegadany. Po drugie - są otwarte dla każdego. Wejściówki już można pobrać - mówił dr Maciej Kawecki.

Jak wyjaśnił, wśród panelistów znajdują się osoby, których obecność może zaskakiwać, będzie tam bowiem m.in. Robert Makłowicz, który będę mówił o ekologii, czy prof. Jerzy Bralczyk, który przybliży zagadnienia językowe w literaturze Stanisława Lema. Mają być też goście zza granicy.

Czytaj również:

Więcej wydarzeń

Dr Maciej Kawecki wyjaśnił też, że na festiwalu nie zabraknie kultury - będzie koncert, audioteki, podczas których aktorzy będą czytać Lema w sposób performatywny, a także spektakl teatralny Lem vs. P.K. Dick" z udziałem Jerzego Treli i Anny Polony. Przypomniał, że wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej bombamegabitowa.com.

- Na koniec, 14 września, wyjątkowe wydarzenie, bo po raz pierwszy w historii na takiej uroczystości wieńczącej cały rok Lema, ale też festiwal, rozdane zostaną nagrody imienia Stanisława Lema w trzech kategoriach: nauka, technologia, sztuka - mówił dr Maciej Kawecki.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3 2021_09_05-09-06-29_Kawecki.mp3 Dr Maciej Kawecki o festiwalu Bomba Megabitowa ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema)
Data emisj: 05.09.2021
Godzina emisji: 09.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także