Prof. Jarosław Fedorowski: medycyna to przede wszystkim ludzie
- Nie jesteśmy za usztywnieniem, a tym bardziej za odgórnym ustalaniem wynagrodzeń grup zawodowych. Wzrost wyceny świadczeń w dużym stopniu przełoży się na wzrost wynagrodzeń - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Fedorowski, lekarz, prezes Polskiej Federacji Szpitali, członek Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.
2021-09-18, 13:15
"Białe Miasteczko 2.0" powstało 11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia. W pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie rozstawiono namioty i stoiska, przy których stale przebywają protestujący medycy.
Powiązany Artykuł
"Nigdzie na świecie nie nadrabia się zapóźnień dwóch dekad skokowo". Premier o postulatach medyków
Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego uzależniali wcześniej przystąpienie do rozmów od udziału w nich premiera Mateusza Morawieckiego. Nie przyszli we wtorek na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, a także na środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim i czwartkowe posiedzenie zespołu trójstronnego.
Prof. Jarosław Fedorowski wyjaśnił, że w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia są obecne reprezentatywne organizacje pracodawców i związki zawodowe, co określa ustawa o dialogu społecznym. - Jako Polska Federacja Szpitali jesteśmy częścią delegacji Pracodawców RP. W ramach prac zespołu trójstronnego od wielu lat rozmawiamy o kondycji polskiej ochrony zdrowia, pracodawcy zgłaszają postulaty, które są częściowo zbieżne z postulatami obecnie protestujących, o wzrost wyceny świadczeń zabiegają praktycznie wszystkie strony dialogu społecznego. To wspólny postulat, różnice dotyczą kwestii wysokości i tempa wzrostu nakładów. Rozmawiamy także o sprawach dotyczących organizacji sytemu ochrony zdrowia - przypomniał.
- Nasz rolą jako pracodawców jest propagowanie rozwiązań organizacyjnych. Nie jest naszym zadaniem znalezienie pieniędzy na ochronę zdrowia, aczkolwiek mamy pomysły, skąd je brać - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Gość audycji wyjaśnił, że wszystkim uczestnikom zespołu trójstronnego zależy na tym, aby wycena świadczeń była znacznie wyższa. - To, by dokonano ponownie ich wyceny, to postulat protestujących, który sprzyja realistycznej ocenie świadczeń - stwierdził i dodał, że jednym z podstawowych narzędzi zarządczych pracodawcy jest możliwość kształtowania wynagrodzeń. - Medycyna to przede wszystkim ludzie, zarządzający to doskonale wiedzą, natomiast kierujący szpitalami powinni mieć do dyspozycji narzędzia płacowe - zaznaczył.
W dalszej części audycji poruszono także kwestię przebiegu szczepień w Polsce w kontekście kolejnej fali epidemii koronawirusa.
Więcej w zapisie audycji.
* *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzi: Wiesław Molak
Gość: prof. Jarosław Fedorowski, członek Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia
Data emisji: 18.09.2021
Godzina emisji: 11.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA