Prof. Daniel Boćkowski: kolejne grupy migrantów są lepiej przygotowane

- Być może teraz będziemy świadkami przerzucania znacznie większych grup po to, by utrudnić działania Straży Granicznej, doprowadzić do większych problemów logistycznych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Daniel Boćkowski, politolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

2021-10-01, 15:05

Prof. Daniel Boćkowski: kolejne grupy migrantów są lepiej przygotowane
Patrol Straży Granicznej. Foto: Straż Graniczna/Twitter

Posłuchaj

Prof. Boćkowski o kryzysie migracyjnym na wschodniej granicy UE (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Sejm zgodził się na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej. Wniosek w tej sprawie skierował do Sejmu prezydent, na prośbę rządu.

Powiązany Artykuł

sejm 1200 pap.jpg
Przedłużenie stanu wyjątkowego na wschodniej granicy. Jest decyzja Sejmu

- Już teraz powinniśmy się zastanawiać nad tym, jak długo ze strony Białorusi będzie trwać ta operacja - zauważył Daniel Boćkowski. - Nie jest to koniec. Presja migracyjna nie słabnie. Mamy raczej do czynienia z sytuacją, w której Mińsk przygotowuje kolejne duże grupy ludzi, którzy ruszą w naszą stronę - stwierdził politolog.

Posłuchaj

Prof. Boćkowski o kryzysie migracyjnym na wschodniej granicy UE (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 21:00
+
Dodaj do playlisty

Czytaj również:

Grupy te, jak mówił prof. Boćkowski powołując się na informacje od dziennikarzy śledczych, gromadzą się na lotnisku i są lepiej przygotowane od poprzednich: zaopatrzone w żywność i ubrania. 

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że "widać wyraźnie, że te fale (migrantów - red.) nie są przypadkowe". - Być może teraz będziemy świadkami przerzucania znacznie większych grup po to, by utrudnić działania Straży Granicznej, doprowadzić do większych problemów logistycznych. Granica nie jest szczelna - wiemy to - nie da się całkowicie szczelnej granicy stworzyć - oświadczył.

Dodał, że infrastruktura, która ma zatrzymać migrantów "działa tylko chwilowo", a przykładem są zapory, które stworzono w Hiszpanii czy na Węgrzech. Co zatem trzeba robić? - Uszczelniać, zatrzymywać, wydalać. Nie ma innego sposobu - stwierdził ekspert.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

AudycjaTemat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 1.10.2021

REKLAMA

Godzina emisji: 14.07

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej