X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Powinniśmy rozmawiać o podmiotowości, a nie suwerenności". Krawczyk o debacie wokół orzeczenia TK

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:56
- Dziś, w czasach integracji - nie tylko w ramach UE - powinniśmy rozmawiać przede wszystkim o podmiotowości. Obecnie suwerenność jest dość abstrakcyjnym stanem - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krawczyk, europeista, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. europejskich.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

W czwartek Trybunał Konstytucyjny - odpowiadając na zapytanie premiera - orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją. Orzeczenie TK skomentował gość Polskiego Radia 24 Tomasz Krawczyk.

- Wniosek premiera był uprawniony, co więcej Trybunał Konstytucyjny ma umocowanie i kompetencje w tym zakresie, ale niestety dokonano, moim zdaniem, błędnej wykładni doktryny ultra vires - ocenił ekspert.

Posłuchaj
22:33 _PR24_AAC 2021_10_10-10-06-35.mp3 Tomasz Krawczyk o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów unijnych (Temat dnia/Gość PR24)

Wyjaśnił, że doktryna ta dotyczy sytuacji, w której "dany kraj przekazał na rzecz organu międzynarodowego uprawnienia, które są wykonywane w imieniu tego państwa i tylko w zakresie określonym w umowie międzynarodowej". - TK w swojej sentencji nie mówi o takich kompetencjach, ale o kierunku integracji unijnej i moim zdaniem jest to co najmniej wątpliwe. Tą sprawą należało się zająć od zupełnie innej strony - stwierdził Krawczyk.

- Należało bardzo jednoznacznie określić, jakie są uprawnienia TSUE w zakresie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tego nie zrobiono, tylko bardzo mgliście dokonano wykładni na temat złego kierunku integracji unijnej - skomentował. - W dodatku stworzono absurdalne pojęcia w rodzaju "suwerenności prawnej narodu" - dodał europeista.

- Moim zdaniem wyrok TK to niedźwiedzia przysługa dla premiera w jego negocjacjach z Unią Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy. Zapewne to orzeczenie nie będzie tu decydujące, ale na pewno na nie wpłynie - powiedział.

W przekonaniu gościa PR24 "dyskusja o suwerenności w tym kontekście jest bezprzedmiotowa". - Dziś, w czasach integracji - nie tylko w ramach UE - powinniśmy rozmawiać o podmiotowości, a nie suwerenności. Obecnie suwerenność jest dość abstrakcyjnym stanem - stwierdził. - Polska powinna być podmiotowa w zakresie polityki bezpieczeństwa, obronnej, wymiaru sprawiedliwości (o ile spełnia tu pewne standardy), edukacyjnej, fiskalnej, kulturowej - wymienił Krawczyk. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Wiesław Molak

Gość: Tomasz Krawczyk (były doradca premiera ds. europejskich)

Data emisji: 10.10.2021

Godz. emisji: 10.06

kp